Ekonomi ve Finans Haberleri

Türkiye Ekonomisi İkinci Çeyrekte 3,8% Büyüdü

Ağustos 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye Ekonomisi İkinci Çeyrekte 3,8% Büyüdü

Türkiye’nin ikinci çeyrekte Gayrisafi Yurt İçi Hasılası (GSYH) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 3,8% arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte GSYH, cari fiyatlarla önceki yılın aynı çeyreğine göre 60,7% artış göstererek 5 trilyon 502 milyar 192 milyon TL’ye ulaştı. Bu büyüme, GSYH’nin dolar bazında da 271 milyar 468 milyon olarak gerçekleşmesini sağladı.

Sektörel Artışlar ve Düşüşler 🛠️

Verilere göre, ikinci çeyrekte farklı sektörlerde değişen büyüme oranları gözlendi. Diğer hizmet faaliyetleri 6,6%, hizmetler 6,4% ve inşaat 6,2% büyüdü. Kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ise 5,1% artış gösterdi.

Finans ve sigorta sektöründe 4,9%, gayrimenkul faaliyetlerinde 3,2%, bilgi ve iletişim faaliyetlerinde 1,3% ve tarım sektöründe 1,2% büyüme kaydedildi.

Ancak, her yükselişin bir de inişi var. Sanayi sektörü 2,6% ve mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri 1,2% azalış gösterdi.

Tüketim ve Harcamalar 🛒

Tüketim tarafında da önemli gelişmeler var. Yerleşik hanehalklarının nihai tüketim harcamaları 15,6%, devletin nihai tüketim harcamaları 5,3% ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu 5,1% arttı.

İşgücü ve Gelirler 💰

İşgücü ödemelerinde 116,3%’lük bir artış yaşanırken, net işletme artığı ve karma gelir de 31% yükseldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TUİK