Borsa Haberleri

Türkiye Deprem için Ek Finansman Sağladı

Türkiye Deprem için Ek Finansman Sağladı
Google News Icon Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan deprem bölgesi için ek 250 milyon avroluk finansman sağladığını açıkladı.

Şimşek, bugüne dek deprem bölgesi için sağlanan finansmanın 3,8 milyar dolar olduğunu aktardı. Geçen yıl da bankadan 250 milyon avroluk bütçe finansmanı sağlandığını hatırlatan Şimşek, ek finansman anlaşmasının dün bakanlıkça imzalandığı bilgisini verdi.

Şimşek’in verdiği bilgiye göre söz konusu finansman ile depremden etkilenen yerleşim yerlerinde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden imar ihtiyacı ile sağlık sisteminin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Konut, Altyapı ve Sağlık için Kullanılacak

Şimşek, deprem bölgesi için uluslararası kuruluşlardan önemli miktarda kaynak temin edildiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansından da kısa süre önce ‘Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi’ kapsamında kullanılmak üzere 60 milyar yen finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşması imzalamıştık. Bu finansman İller Bankasının deprem bölgesi altyapı çalışmalarının desteklenmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının deprem bölgesinde yer alan kırsal konutların inşası ve Sağlık Bakanlığının sağlık altyapı çalışmaları için kullanılacak”

Şimşek ayrıca “Sağlanan bu kaynaklar hem Türkiye’nin potansiyeline olan güven hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların bir göstergesidir.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA