Borsa Haberleri

Turkcell: Veri Merkezine Yaptığımız Yatırımlar 2,5 Milyar TL’yi Aştı

Turkcell: Veri Merkezine Yaptığımız Yatırımlar 2,5 Milyar TL’yi Aştı
Google News Icon Takip Et

Turkcell (TCELL) Genel Müdürü Ali Taha Koç, veri merkezi ve siber güvenliğin önemli gündem maddelerinden birini oluşturduğunu ifade ederek, şirketin bu konudaki yatırımlarına değindi.

Koç, veri merkezi ve siber güvenliğin şirket açısından önemli iki konu olduğunu vurgulayarak “Esas işimiz olan iletişimin yanı sıra bu 2 alanda da önemli yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’ye 5G de gelince bu alandaki en iyi alt yapıyı vatandaşlarımıza sunacağız.” dedi.

“Yatırımlarımız 2,5 Milyar TL’yi Aştı”

Veri merkezlerinde yaklaşık 4 bin yerli – yabancı şirket ve kuruma bulut ve veri barındırma hizmeti sunduklarına dikkat çeken Koç sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizi dünyanın en önde gelen veri ve bulut teknolojileri üssü haline getirme amacımız doğrultusunda 2021’de Avrupa Veri Merkezi’ni açtık. Avrupa Veri Merkezi’yle birlikte bu alanda bugüne kadar yaptığımız yatırımlar 2,5 milyar TL’yi aştı. Güvenilirliği uluslararası sertifikalarla kanıtlanmış Turkcell veri merkezlerinde sunduğumuz ihtiyaca uygun çözümler ile kurumlar ve şirketler IT altyapılarını güvenle saklayabiliyor. Verinin üretilmesinden depolanmasına, kurumsal entegrasyonundan veri güvenliğine kadar uçtan uca hizmet sunuyoruz”

Gebze, İzmir, Temelli ve Avrupa olmak üzere 4 yeni nesil veri merkezleri olduğunun altını çizen Koç “Aklınıza gelen pek çok banka, e-ticaret siteleri, enerji şirketleri, alternatif operatörler bizim müşterimiz. Tier-3 tasarım, tesis ve operasyonel sürdürülebilirlik alanlarında uluslararası sertifikalara sahip ilk şirketiz. Bu çok değerli. Üç başlıkta da bu seviyede olmak herkesin sağlayamayacağı bir başarı.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim