B├╝ltenler

­čĺÁ Turkcell, S├╝rd├╝r├╝lebilir Endeksli Kredi Tutar─▒n─▒ 70 Milyon Avroya Y├╝kseltti

­čĺÁ Turkcell, S├╝rd├╝r├╝lebilir Endeksli Kredi Tutar─▒n─▒ 70 Milyon Avroya Y├╝kseltti
Google News Icon Takip Et

Turkcell (TCELL) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2019 yılında BNP Paribas ile imzalanan anlaşma sonrası tahsis edilen, sürdürülebilir endeksli kredi tutarının miktarı ve vadesi artırıldı.

2019 yılında imzalanan anlaşma ile 3 yıl vadeli 50 milyon avro büyüklüğünde sürdürülebilir endeksli kredi sağlanmıştı.

Turkcell’in Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’nda yer alan açıklamasına göre, şirket, BNP Paribas ile imzaladığı 50 milyon avroluk kredinin Mayıs 2022 olan vadesini Aralık 2026’ya uzattı.

Kredinin 70 milyon avroya yükseltilmesiyle 20 milyon avroluk ek finansman sağlandı.

Kredinin geri ödemesi, Aralık 2024 itibarıyla 6 ayda bir yapılacak 5 eşit taksitle gerçekleştirilecek.

2030 yılına kadar elektrik tüketiminin tamamını kendi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı hedefleyen Turkcell, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonunu hedefliyor.

Yeni anlaşma ile birlikte; Turkcell, 2030 ve 2050 taahhütlerini de göz önünde bulundurarak kredi kullanım hedeflerini güncelledi. Turkcell’in sürdürülebilir çevresel hedeflerinin gerçekleşmesi durumunda kredinin faiz oranı da düşürülecek.

Turkcell’in Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, “Turkcell olarak tüm iş süreçlerimizde dünyaya bıraktığımız izi düşünerek hareket ediyoruz. İklim değişikliği karşısında, teknolojinin gücünü kullanarak işimizi daha çevreci daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu kredi sayesinde karbon ayak izimizi azaltılarak çevreye karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirirken finansman maliyetlerimizi de düşürebileceğiz.” dedi.

🚶‍♂️ Bir Adım Gerisi

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Son 10 yılda 7,6 milyar TL yatırım yaptığımız fiber altyapıya, 2022 yılında yaklaşık 1,5 milyar TL ek yatırım gerçekleştireceğiz.” dedi.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Özel Durum Açıklaması

Turkcell’den “Dijital Türkiye” için fiber seferberliği

Turkcell’in sürdürülebilirlik hedefleri için yeni kaynak

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı