BIST Şirket Haberleri

Türk Traktör’den Güçlü Bilanço!

April 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türk Traktör’den Güçlü Bilanço!

Türk Traktör (TTRAK) 2023 yılının ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Türk Traktör, bu dönemde 9,52 milyar TL satış geliri elde etti. Şirket yılın ilk üç ayında yurt içi yerli traktör satışlarını geçen yıla göre 35%, yurt içi ithal traktör satışlarını ise geçen yıla göre 120% artırdı. Aynı zamanda ihracat performansını da geçen yılın aynı dönemine kıyasla 15% yükseltti.

Birinci çeyrek finansallarına göre Türk Traktör’ün FAVÖK’ü 1,81 milyar TL ile geçtiğimiz seneye göre 218% büyüdü. Dönem sonu net kârı ise piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşerek 1,39 milyar TL olarak açıklandı.

2023 yılının ilk üç ayında 24.014 traktör üretilen Türkiye’de, toplam üretimin 57%’si Türk Traktör tarafından yapıldı.

Bu dönemde ciroya olumlu katkı sağlayan bir diğer unsur ise traktör dışı gelirden geldi. Toplam cironun 18%’ini oluşturan traktör dışı gelirde 146%’lık bir artış meydana geldi.

Yıl sonu beklentilerini açıklayan Türk Traktör, iç piyasa traktör satışlarını 28.000 – 32.000, ihraç traktör satışlarını 17.250 – 19.250 olarak belirledi. Şirket aynı zamanda 2023 yılının ilk üç ayında 184 milyon TL tutarında yatırım harcaması gerçekleştirdi. 

Türk Traktör'den Güçlü Bilanço!

Türk Traktör'den Güçlü Bilanço!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı