BIST Şirket Haberleri

Türk Telekom (TTKOM) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

November 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türk Telekom (TTKOM) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Türk Telekom (TTKOM), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

  • Şirket 2023 3. çeyrekte beklentilerin (2 milyar TL) 130% oldukça üzerinde 4,5 milyar TL net kâr açıkladı. Önceki yılın aynı çeyreğine göre 284% artış sağlandı.

  • Net kâr oluşumunda Ar-Ge ve yatırım harcamalarına yönelik teşviklerden kaynaklanan 2,5 milyar TL ertelenmiş vergi geliri ve kurun nispeten istikrarını koruduğu çeyrekte sabit kıymetlerin yeniden değerlemesinin etkili olduğu söylenebilir.

  • 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilere (22,5 milyar TL) paralel 22,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 25%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 78% oranda artış sağlandı.

  • 2023 3. çeyrekte FAVÖK rakamı beklentilere (7,5 milyar TL) paralel 7,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 24%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 58% oranda artış sağlandı. 6 Şubat depremleriyle ilgili kalemlerin FAVÖK marjı üzerinde bir miktar baskı oluşturmaya devam ettiği söylenebilir.
  • 2023 3. çeyrekte brüt kâr marjı, önceki çeyreğe göre 2,1 puan, önceki yılın aynı çeyreğine göre 1,3 puan artışla 40,57% seviyesinde gerçekleşti. Kullanıcı başına ortalama gelirde (ARPU) izlenen iyileşmenin brüt kâr marjına katkı sağladığı görülüyor.

  • 3. çeyrek performansının beklentilerin üzerinde büyüme sağlayan mobil ARPU ile güçlendiği görülüyor. Genel anlamda gelir artışı, operasyonel performans ve kâr marjlarındaki çeyreklik iyileşme ile olumlu seyrini sürdürdüğü söylenebilir.
  • Sonuçları genel anlamda pozitif değerlendirilebilir ancak beklenti üstü kârda faaliyet dışı gelirlerin ağırlıklı olduğu unutmadan değerlendirilmesinin daha sağlıklı olduğu unutulmamalıdır.

Türk Telekom (TTKOM) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP