Borsa Haberleri

Türk Telekom: Fiber Altyapımız Avrupa’da İkinci Sırada Yer Alıyor

May 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türk Telekom: Fiber Altyapımız Avrupa’da İkinci Sırada Yer Alıyor

Türk Telekom (TTKOM), 2023 yıl sonu itibarıyla 437 bin kilometrelik fiber ağ uzunluğuna ulaştı. Türk Telekom hane kapsamını da 32,2 milyona yükseltti.

Yapılan açıklamaya göre ayrıca Türk Telekom, LTE bazlı istasyonlarının 52%’sini fiberle bağlayarak yeni nesil teknolojilere uygun hale getirdi.

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur, Türkiye’nin dijitalleşmesinin kamudan özel kurumlara, sağlıktan sanayiye, eğitimden spora tüm alanlarda 360 derecelik bir dönüşle mümkün olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Bu dönüşümün eksiksiz sağlanması için Türkiye’nin her köşesini yüksek hızda internetle buluşturmak için çalışıyoruz. Türkiye’nin BTK Raporu 4. Çeyrek verilerine göre 562 bin km’lik toplam fiber ağ uzunluğunun 437 bin km’sini Türk Telekom olarak tek başına tesis etmiş durumdayız. “

“Fiber Altyapımız Avrupa’da 2. Sırada Geliyor”

Beytur, gelecek teknolojilerin efektif kullanılması için fiber altyapı, fibere bağlı baz istasyonlarının büyük önem taşıdığını ifade ederek “Türkiye FTTH Konseyi’nin son raporuna göre FTTH/B alanında 18 milyon hane erişimiyle fiber altyapımız Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. Yine aynı rapora göre fiber abone sayısı Avrupa’da üçüncü sıradayız. Yerli mühendislerimiz ile yarının teknolojileri için önemli Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. İştirak şirketlerimiz Argela ve Netsia’nın; 5G ve fiber alanları dahil 69 adet uluslararası patenti bulunuyor. ” dedi.

Türk Telekom: Fiber Altyapımız Avrupa'da İkinci Sırada Yer Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks