Borsa İstanbul

Türk Telekom, 2024’te İkincil Halka Arza Hazırlanıyor

December 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türk Telekom, 2024’te İkincil Halka Arza Hazırlanıyor

Halka açık olan Türk Telekom (TTKOM), 2024’te imtiyaz sözleşmesinin BTK tarafından yenilenmesi halinde ikincil halka arza hazırlandığını açıkladı.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal “Bu yılın başında sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesi için BTK’ya başvuruda bulunduk. BTK’nın bir sonraki anlaşmaya dair taslak niteliğinde istediği çerçeve dokümanı kapsamında hazırlığımızı yaptık. Görüş, öneri ve taleplerimizi bir araya topladığımız çerçeve dokümanı sunduk. Bu süreç 2024 gündemimizin en öncelikli maddelerinden biri olacak. Daha önceden de yetkililerin açıkladığı üzere 2024’te bu konunun somutlaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Hane Erişiminde Avrupa’da 3.’süyüz”

Ekonomim gazetesinde yer alan habere göre Önal, Türk Telekom’un  3. çeyrek itibarıyla fiber ağ uzunluğunun 427 bin kilometre olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“32 milyon haneyi kapsayan fiber altyapımızla, ülkenin 90%’larını kapsadık. 2023 Nisan’ında yayımlanan FTTH Council raporu da 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın ardından Avrupa’da 3. sırada yer alıyoruz”

Yatırım Harcamalarımız 78,5% Arttı

Türk Telekom’un yılın ilk 9 ayında konsolide gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre 70% artışla 55,6 milyar TL’ye, FAVÖK’ünü 18,8 milyar TL’ye çıkardığını ve 9 aylık net kârının da 4,5 milyar TL olduğunu hatırlatan Önal şöyle konuştu:

“Yatırım Harcamalarımız yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 78,5% artarak 12,6 milyar TL oldu. 3. çeyrek finansal performansımız sonrasında, 2023’ün ilk yarısında yukarı yönlü revize ettiğimiz öngörülerimizi koruyoruz. Buna göre; 2023 konsolide gelirlerimizde 67-70% aralığında büyüme beklerken, konsolide FAVÖK’ümüzün 25-27 milyar TL aralığında, konsolide yatırım harcamalarımızın ise 19-21 milyar TL aralığında olmasını öngörüyoruz.”

Türk Telekom, 2024'te İkincil Halka Arza Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim Gazetesi