BIST Şirket Haberleri

Türk Hava Yolları’ndan Tek Motorlu Uçak Anlaşması

May 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türk Hava Yolları’ndan Tek Motorlu Uçak Anlaşması

Türk Hava Yolları (THYAO)’nın 100% iştiraki Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme A.Ş. (TAFA) pilot eğitim uçuşlarında kullanılmak üzere 20 adet tek motorlu uçak için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile anlaşma imzaladı.

Pilot İhtiyacının 11 Binin Üzerinde Olması Bekleniyor

Türk Hava Yolları’nın stratejik planına göre, önümüzdeki 10 yıl içinde filo kapasitesinin yaklaşık iki katına çıkması öngörülüyor. Bu büyüme, aynı zamanda önemli bir pilot ihtiyacını da beraberinde getirecek. Açıklamaya göre, 2023 yılında THY’nin toplam pilot ihtiyacının 11 binin üzerinde olması bekleniyor.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, “Şu an TAFA’nın yıllık yeni öğrenci kontenjanı 200 kişi, bu sayıyı ilk etapta 300’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bizim gelecek 10 yıllık planlarımız dahilinde pilot ihtiyacımız yıllık ortalama 1000 kişi. Bu açığı kapatmak için yatırım yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Türk Hava Yolları’ndan Tek Motorlu Uçak Anlaşması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Dünya Gazetesi