BIST Şirket Haberleri

Türk Hava Yolları (THYAO), 2. Çeyrekte 18,17 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Türk Hava Yolları (THYAO), 2. Çeyrekte 18,17 Milyar TL Net Kâr Açıkladı
Google News Icon Takip Et

Türk Hava Yollar (THYAO) 2023 yılının ikinci çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın ikinci çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 60% artışla 18,17 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 11,37 milyar TL olarak açıklanmıştı.

Türk Hava Yolları’nın 2023 yılı ikinci çeyrekte toplam hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre 66% oranında artarak 189,69 milyar TL’ye yükseldi. 

Türk Hava Yolları (THYAO), 2. Çeyrekte 18,17 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Yarıyıl FAVÖK Performansı İyileşti 📊

2023 yılının ilk 6 ayındaki FAVÖK’ü, geçen yılın aynı dönemine göre 57% artışla 37,53 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bu, şirketin yarıyıl operasyonel performansının önemli ölçüde iyileştiğini gösteriyor.

Esas Faaliyet Kârında Güçlü Artış 📈

Türk Hava Yolları’nın 2023 yılı ikinci çeyrekte toplam esas faaliyet kârı geçen yılın aynı dönemine göre 76% oranında artarak 19,29 milyar TL’ye yükseldi. 

Bildiğiniz gibi esas faaliyet kârının güçlü olması; şirketin faaliyet gösterdiği sektörde pazarını koruduğunu, verimli çalıştığını, üretiminin talep gördüğünü, ana faaliyet kolunun kâr ürettiğini gösterir. Aynı zamanda olumlu bir dönem geçirdiğine işaret eder.

Türk Hava Yolları’nı bu anlamda incelediğimizde, güçlü bir ikinci çeyrek geçirdiğini net bir şekilde görebiliyoruz

İç Hat ve Dış Hat Yolcu Sayılarındaki Artış 🌍

Türk Hava Yolları’nın iç hat yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 22% artarak 14,2 milyona yükseldi. Ancak yolcu doluluk oranı 2,7 puan azalarak 81%’e geriledi.

Dış hatlardaki yolcu sayısı ise 27,2% artışla 24,5 milyona ulaştı. Burada yolcu doluluk oranı 6,9 puanlık bir artışla 81,6%’ya yükseldi.

Genel olarak bakıldığında, toplam yolcu sayısı 25,2% artışla 38,7 milyona ulaşırken yolcu doluluk oranı da 5,9 puan artarak 81,5%’e yükseldi.

Türk Hava Yolları (THYAO), 2. Çeyrekte 18,17 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Yolcu Gelirlerindeki Değişimler ve Kargoculuk Faaliyetleri 📊

Çeyreksel bazda yolcu gelirleri, dolar üzerinden 31% artarken yarı yıllık bazda bu artış 50%’ye ulaştı.

Koronavirüs pandemisi sürecinde Türk Hava Yolları’nın önemli faaliyet alanlarından biri olan kargoculuk gelirlerinde çeyreksel bazda 43%, yarı yıllık bazda ise 41% azalış yaşandı.

İlk 6 aylık süreçte Türk Hava Yolları’nın gelirlerinin 77%’si yurt dışı yolculardan sağlandı. Aynı dönemde, şirketin tek seferlik giderlerinin kârlılığa negatif etkisi yaklaşık olarak 370 milyon dolar olarak kaydedildi. 🛬

Akaryakıt ve Personel Giderlerindeki Yeni Dağılım ⛽

Türk Hava Yolları’nın bu çeyrekte toplam maliyetlerinin 32,9%’u akaryakıt giderlerinden 18%’i ise personel giderlerinden oluştu. 

Geçen sene sonu itibarıyla akaryakıt giderleri toplam maliyetlerin 41,2%’sini, personel giderleri ise 13,6%’sını oluşturuyor.

Türk Hava Yolları (THYAO), 2. Çeyrekte 18,17 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Personel Giderlerindeki Büyük Artış 👩‍✈️

2023 ikinci çeyrekte, THY’nin personel giderleri geçen sene aynı döneme göre 84%’lük ciddi bir artış gösterdi. 

Akaryakıt Giderlerinin Etkisi 📉⛽

Türk Hava Yolları’nın toplam giderlerine bakıldığında, akaryakıt giderlerindeki azalışın katkısıyla sadece 10,6%’lık bir artış yaşandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP