Borsa Haberleri

Türk Hava Yolları: Airbus’la Yapılan Anlaşmanın Benzeri Boeing ile Yapılabilir

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türk Hava Yolları: Airbus’la Yapılan Anlaşmanın Benzeri Boeing ile Yapılabilir

Türk Hava Yolları (THYAO) Genel Müdür Yardımcısı Levent Konukcu, geçen yıl Airbus ile motor, motor bakımları dahil yaklaşık 90 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladıklarını ve buna benzer bir rakamın Boeing’le de anlaşıldığı takdirde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Konukcu, önümüzdeki 10 yıla yayılacak şekilde Türkiye’nin uçak ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışma yürüttüklerini ve bu nedenle de büyük hacimlerin ortaya çıktığını belirtti. Konukcu bu hacimlerin, Türkiye’ye teklif edilecek iş fırsatlarını katlayarak artırdığını ifade ederek şöyle devam etti:

“Ancak şimdi 5,5 milyar dolarlık savunma ve havacılık ihracatının belki 1 milyar doları aşan kısmı sadece havacılık yapısalları üzerinden sağlanıyor, yeni bir sektör ortaya çıkmış durumda. Burada THY’nin satın almalarının çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyoruz.”

Konukcu, Satın alma miktarı artıkça iş paketlerinin, şirketlerin Türkiye’ye olan yatırımlarının paralel şekilde artıracağını düşündüklerini vurguladı.

Türk Hava Yolları: Airbus'la Yapılan Anlaşmanın Benzeri Boeing ile Yapılabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA