Borsa İstanbul

Türk Hava Yolları: Airbus ve Boeing ile İlave Uçak Alımları için Görüşmeler Sürüyor

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türk Hava Yolları: Airbus ve Boeing ile İlave Uçak Alımları için Görüşmeler Sürüyor

Türk Hava Yolları (THYAO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Airbus ve Boeing (BA) ile ilave 235 uçağın alımı için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

THYAO, Aralık 2023’te verdiği 150 adet A321neo ve 80 adet A350 kesin uçak siparişini Airbus ve Rolls-Royce ile kutlamak üzere İstanbul’daki genel merkezinde bir araya geldi. Söz konusu etkinlikte Airbus ve Türk Hava Yolları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek Stratejik Türkiye İlerleme Programı’nın (Strategic Türkiye Enhanced Programme – STEP) lansmanı da yapıldı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, STEP’in Airbus ile derinleşen işbirliklerinin bir göstergesi olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Airbus’ın stratejik hedefleri ve yeni belirlenen iş alanlarıyla uyumlu olarak Türk havacılık şirketlerinin potansiyel tedarikçi olma yolunda geliştirilmesi ve hazır hale getirilmesi için bugünden hazırlıklara başlıyoruz”

“Rolls-Royce ile de iş birliğimizi kuvvetlendirmenin sevincini yaşıyoruz” diyen Bolat, bu girişimlerin hem Türk Hava Yolları’nın büyüme hedeflerini hem de Türkiye’nin havacılık ve uzay endüstrisindeki kabiliyetlerini daha da geliştirmesine bir kanıt niteliğinde olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“Üç büyük şirket arasındaki bu önemli iş birliğiyle Türk Hava Yolları olarak, küresel havacılık sahnesindeki öncü rolümüzü pekiştirirken; operasyonel verimliliğimizi artırmak ve sürdürülebilir büyümemize katkıda bulunmak için ileri teknolojilerden ve iş birliği stratejilerinden yararlanmaya devam edeceğiz”

Bolat, Airbus ve Boeing ile ilave 235 uçağın alımı için görüşmelerin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Türk Hava Yolları: Airbus ve Boeing ile İlave Uçak Alımları için Görüşmeler Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT