Borsa Haberleri

Tüpraş: Havacılık Yakıtı Yatırımına Gelecek Yıl Sonunda Başlanılması Öngörülüyor

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tüpraş: Havacılık Yakıtı Yatırımına Gelecek Yıl Sonunda Başlanılması Öngörülüyor

Tüpraş (TUPRS), Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı üretimi doğrultusunda İzmir rafinerisinde planlanan yatırıma ilişkin açıklamada bulundu.

Tüpraş’tan yapılan açıklamada söz konusu yatırımın detay mühendislik çalışmalarına devam edildiği, gelecek yıl sonuna kadar da nihai yatırım değerlendirmesinin tamamlanacağı ve yatırıma başlanacağının öngörüldüğü belirtildi.

Tiryaki Agro ile Anlaşma İmzalandı

Şirket diğer yandan üretim aşamasına geçildiği süreçte hammadde tedarikini güvenilir kılma amacıyla; ikinci nesil bitkisel ve hayvansal atık hammaddelerin teminine yönelik Tiryaki Agro Gıda Sanayi ile Tüpraş Trading Ltd arasında tedarik sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Anlaşma çerçevesinde; 1 Ocak 2025 tarihi itibariyle Tüpraş Trading Ltd tarafından atık hammaddelerin ticaretine başlanacak. Diğer yandan Tüpraş, 1 Ocak 2029’dan itibaren 10 yıl süre ile yıllık 450 bin ton olarak öngörülen bitkisel ve hayvansal atık hammadde ihtiyacının asgari 300 bin tonluk kısmını Tiryaki Agro veya iştiraklerinden kaşılayacak.

Anlaşma kapsamında ödenecek tutara ilişkin olarak da açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sözleşme uyarınca üretim amaçlı sağlanacak hammadde için Tüpraş tarafından Tiryaki Agro’ya yapılacak ödemenin fiyatı, ilgili tarihteki Kuzey Avrupa hammadde fiyat endeksleri ile Kuzey Avrupa SAF fiyat endekslerine bağlı metodoloji ile belirlenecektir. Sözleşmede ayrıca karşılıklı alım ve satım taahhütleri ve bunlara bağlı cezalar, SAF tesis yatırımının yapılmaması durumunda fesih, ham madde türlerine ilişkin sertifika ve kalite standartlarına ilişkin hak ve yükümlülükler bulunmaktadır.”

Tüpraş: Havacılık Yakıtı Yatırımına Gelecek Yıl Sonunda Başlanılması Öngörülüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP