BIST Şirket Haberleri

Tüpraş 600% Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Aldı

February 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tüpraş 600% Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Aldı

Koç Holding’in en önemli iştiraklerinden biri olan Tüpraş (TUPRS) 600% bedelsiz sermaye artırım kararı aldı.

Şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamada;

Kayıtlı sermaye tavanı 500.000.000 TL olmakla birlikte, SPK’nın Kayıtlı Sermaye Sistemi’ndeki “Her tür iç kaynak ile kar payının sermayeye ilave edilmesi suretiyle ve birleşme, bölünme ve benzeri genel kurul kararı gerektiren işlemler neticesinde, her bir tavan kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere kayıtlı sermaye tavanı aşılabilir.” hükmüne istinaden, 275.256.514 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 600% oranında artış ile 1.651.539.084 TL artırılarak 1.926.795.598 TL’ye çıkarılmasına karar verdi.

Türkiye Petrol Rafinerileri, başta Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş. ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. başta olmak üzere diğer kuruluşlar nezdinde gerekli başvuru ve işlemlerin yapılmasına ilişkin süreci başlattı.

Yatırımcılar Tüpraş Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Katılabilir?

Sermaye artırımı için SPK’ya başvuran Tüpraş, onaylanma sürecinden sonra bölünme tarihlerini belirleyecek. Bu aşamada bölünmeden önce elinde lot bulunan herkes bedelsiz sermaye artırımına katılmaya hak kazanacak. Yatırımcıların bölünme günü herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Hak kazanıla lotları otomatik olarak yatırım hesaplarına yansıtılır.

Tüpraş Bedelsiz Hesaplama

600% beldesiz sermaye artırımına göre portföyünde 1 Tüpraş hissesi bulunan yatırımcı toplamda 7 hisseye sahip olacak. Bu orana görede hisse düzeltilmiş fiyattan işlem görecek.

Ayrıca bakınız; Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Güçlü Bilanço ve Temettü Açıklamıştı

4. çeyrek finansal verilerine göre 2022 yılında 41,04 milyar TL kâr elde eden Tüpraş, 10 Mart 2023 tarihi itibariyle hisse başına net 40,87 TL temettü dağıtacağını bildirdi. Hissenin son fiyatına (522,70 TL – 13 Şubat 2023) göre temettü verimi ise 7,81% olarak belirlendi.

Tüpraş 600% Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu