Borsa Haberleri

Tüpraş 2024’te Ne Kadar Temettü Ödeyecek? TUPRS Temettü Verimi ve Geçmişi

Tüpraş 2024’te Ne Kadar Temettü Ödeyecek? TUPRS Temettü Verimi ve Geçmişi
Google News Icon Takip Et

Tüpraş (TUPRS) 2024 yılı temettü ödemesi için açıklama yaptı. Kimya sektöründe faaliyet gösteren şirket, son 5 yılda 2 kez temettü ödemesi yaparak ortalama kârının 83,5%’ini ortaklarıyla paylaşmıştı. 4. çeyrek bilançosunun açıklamasıyla birlikte Tüpraş’ın 2024 temettü miktarı ve ödeme tarihi netleşti.

TUPRS 4. Çeyrek Bilanço Verileri

Türkiye Petrol Rafinerileri, 2023 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 53,5 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Tüpraş’ın kârı geçen yılın aynı dönemine göre 13% düşüş gösterdi. Şirketin 686 milyar TL olan satışları ise geçen yıla oranla 25% düştü.

Tüpraş Temettü Geçmişi

Koç Holding bünyesinde yer alan petrokimya sektörünün lider şirketi Tüpraş (TUPRS) hissesi son olara 2023 yılında temettü ödemesi gerçekleştirdi. Şirket bu 2023’te 2 dönemde temettü öderken toplamda kârının 65%’sini yatırımcılarıyla paylaştı. Şirket 10 Mart 2023’de 7,11% verim ile pay başına 40,87 TL temettü ödedi. Tüpraş 29 Eylül 2023 tarihinde ise 4,59% verim ile pay başına 6,77 TL temettü ödemesi gerçekleştirdi.

Son 5 temettü ödemesini incelediğimizde en yüksek verime 2018 yılında ulaştı. Şirket 11,23% verim ile pay başına 11,56 TL temettü dağıttı.

Tüpraş 2024’te Ne Kadar Temettü Ödeyecek? TUPRS Temettü Ödemesi Ne Zaman?

Tüpraş’ın KAP’a yaptığı açıklamaya göre şirket 2024’te ortaklarına hisse başı net 9,34 TL temettü ödeyecek. Temettü dağıtım tarihi 3 Nisan 2024 olarak belirlenirken, ödemeler hesaplara 5 Nisan 2024’te geçecek. Şirketin son fiyatına göre temettü verimi ise 5,78%.

Tüpraş Kâr Dağıtım Politikası

Şirket; Türk Ticaret Kanunu hükümleri, Sermaye Piyasası Düzenlemeleri, Vergi Düzenlemeleri ve diğer ilgili düzenlemeler ile Esas Sözleşmesinin kâr dağıtımı ile ilgili hükümleri çerçevesinde kâr dağıtımı yapmaktadır.

Kâr dağıtımında, Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygun olarak pay sahipleri ve Şirket menfaatleri arasında dengeli ve tutarlı bir politika izlenmektedir.

İlke olarak, ilgili düzenlemeler, yatırım ihtiyaçları ve finansal imkânlar elverdiği sürece, piyasa beklentileri, uzun vadeli şirket stratejisi, yatırım ve finansman politikaları, kârlılık ve nakit durumu dikkate alınarak Sermaye Piyasası Düzenlemeleri çerçevesinde hesaplanan Şirket’in net dağıtılabilir dönem kârının tamamı, yasal kayıtlarında mevcut kaynaklardan karşılanabildiği sürece nakit olarak dağıtılır.

Genel Kurul veya yetki verilmesi halinde Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası düzenlemelerine uygun olarak kâr payının taksitli dağıtımına karar verebilir. Şirket kârına katılım konusunda Esas Sözleşme’de imtiyaz bulunmamaktadır.

Kâr dağıtımının, Genel Kurul toplantısını takiben en geç bir ay içerisinde yapılması amaçlanmakta olup, kâr dağıtım tarihine Genel Kurul karar vermektedir.

Şirket Esas Sözleşmesi’ne göre; Yönetim Kurulu, Genel Kurul tarafından yetkilendirilmiş olmak ve Sermaye Piyasası Düzenlemelerine uymak kaydı ile kâr payı avansı dağıtabilir.

Kâr dağıtım politikası ve yıllık kâr dağıtım önerisi Faaliyet Raporu’nda yer almakta, Genel Kurul’da ortakların onayına sunulmaktadır.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, KAP