Borsa Haberleri

Tüm Gözler Reddit’te: Halka Arza Yönelik Beklentiler Yüksek

Mart 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Tüm Gözler Reddit’te: Halka Arza Yönelik Beklentiler Yüksek

Uzun bir süredir halka arz piyasasında canlanma işareti arayan yatırımcılar, bu hafta RDDT koduyla ABD’de listelenecek olan sosyal medya platformu Reddit’i yakın takibe alacak.

Reddit’in bu haftaki halka arzının şu anda dört ile beş kat arasında fazla talep gördüğünü belirten bazı kaynaklar, Reuters’a yaptıkları açıklamada pazar günü sosyal medya platformunun 6,5 milyar dolar değerlemeye ulaşma olasılığının oldukça yüksek olduğuna inanıyor. 

Kaynaklar, aşırı talep borsaya girişte güçlü bir performansı garanti etmese de şirketin çarşamba günü New York’ta halka arzı fiyatlandırdığında en azından hedeflediği hisse başına 31 ile 34 dolar fiyat aralığına ulaşmaya hazır olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Kullanıcılarının çoğunun sadakatine rağmen Reddit, 2005’teki lansmanından bu yana her yıl para kaybetti ve Meta Platforms’un (META) Facebook’u ve şimdi X olarak bilinen Twitter gibi rakiplerinin ticari başarısının gerisinde kaldı.

Reddit’in “subreddit” olarak adlandırılan 100 bin çevrimiçi forumu, kurucu ortak ve CEO Steve Huffman’a göre “yüceden gülünç olana, önemsizden varoluşsal olana, komikten ciddi olana” kadar çeşitli konularda konuşmalara olanak tanıyor.

Şirketin etkili toplulukları en çok 2021 yılında birkaç perakende yatırımcının Reddit’in “wallstreetbets” forumunda video oyunu perakendecisi GameStop (GME) gibi yüksek oranda açığa satılan şirketlerin hisselerini satın almak için işbirliği yaptığı “meme-stock” destanıyla tanınıyor.

🧑‍⚖️ Halka Arz Olmadan FTC Davasıyla Karşı Karşıya

Öte yandan Reddit geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun şirketin yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğin satışı, lisanslanması ve üçüncü taraflarla paylaşılmasına odaklanan bir soruşturma yürüttüğünü söyledi.

Reddit, “Bu teknolojilerin ve ticari düzenlemelerin yeni doğası göz önüne alındığında, FTC’nin bu alana olan ilgisini ifade etmesine şaşırmadık. Herhangi bir haksız ya da aldatıcı ticari uygulamaya giriştiğimize inanmıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Şubat ayında sosyal medya platformu, Alphabet’in Google’ı (GOOGL) ile içeriğini arama motoru devinin yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanılabilir hale getirmek üzere bir anlaşma yapmıştı.

Google ile yapılan sözleşme şu an yılda yaklaşık 60 milyon dolar değerinde ve Reddit’in TikTok ve Meta Platforms’un Facebook’u gibi para kazanmak için şiddetli rekabetin ortasında yeni gelir elde etme planlarına işaret ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti