Borsa Haberleri

TSMC, Yeni Çip Üretimi Teknolojisini Duyurdu

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TSMC, Yeni Çip Üretimi Teknolojisini Duyurdu

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), “A16” adı verilen yeni çip üretim teknolojisinin 2026 yılının ikinci yarısında üretime başlayacağını açıkladı. Şirket böylece, uzun süreli rakibi Intel (INTC) ile dünyanın en hızlı çiplerinin üretimi konusunda rekabeti artıracak.

Müşterileri arasında Nvidia (NVDA) ve Apple (APPL) gibi teknoloji devleri yer alan TSMC, söz konusu haberi Kaliforniya’da düzenlenen bir konferansta duyurdu. TSMC yöneticileri, bu yeni teknolojiyle üretilecek olan çipleri akıllı telefon üreticilerinden ziyade yapay zekâ çipi üreticilerinin muhtemelen daha hızlı benimseyeceğini düşünüyor.

TSMC’nin iş geliştirmeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhang gazetecilere yaptığı açıklamada, şirketin yeni A16 çip üretim sürecini, belirli müşterilerin adını vermeden, yapay zekâ çip şirketlerinden gelen talep nedeniyle beklenenden daha hızlı geliştirdiğini söyledi.

Zhang, TSMC’nin A16 çiplerini üretmek için ASML’nin (ASML) yeni “Yüksek NA EUV” litografi aracı makinelerini kullanması gerektiğine inanmadığını söyledi. Intel geçtiğimiz hafta, her biri 373 milyon dolara mal olabilecek bu makineleri 14A çipini geliştirmek için ilk kullanan şirket olmayı planladığını açıklamıştı.

Analistler söz konusu teknolojilerin, Intel’in şubat ayında “14A” adını verdiği yeni bir teknolojiyle dünyanın en hızlı bilgi işlem çiplerini üretmede TSMC’yi geçeceği yönündeki iddialarını sorgulatabileceğini söyledi.

TIRIAS Research’ten Kevin Krewell, hem Intel hem de TSMC’nin teknolojilerini sunmaktan yıllar uzakta olduğu ve gerçek çiplerin açılış sunumlarıyla eşleştiğini kanıtlamaları gerektiği konusunda uyardı.

TSMC, Yeni Çip Üretimi Teknolojisini Duyurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters