Apple Haberleri

TSMC Sıkıntılara Rağmen Çip Yatırımlarını Artırıyor

April 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
TSMC Sıkıntılara Rağmen Çip Yatırımlarını Artırıyor

TSMC (TSM) gelecek yıldan itibaren üretimi artırmaya hazırlanırken beklenmedik teslimat kısıtlamalarıyla başa çıkmak için çip ekipmanı tedarikçileriyle çalıştığını açıkladı.

Çip devi, arz sıkıntısını hafifletmeye yardımcı olmak adına 2023’e kadar 3 yıl boyunca 100 milyar dolar harcama da dahil olmak üzere tarihi bir küresel genişleme hamlesinin ortasında olacak. 

TSMC’nin CEO’su C.C. Wei bir kazanç çağrısında, “bu yılın başından beri bu tür bir tedarik sıkıntısını ön görüyoruz.” dedi. Ayrıca 2022 genişlemesinin şu ana kadar bir problem teşkil etmediğini ve gelecek yılın planları üzerinde çalıştıklarını da belirtti. 

Wei, TSMC’nin bu konu üzerinde ne kadar bir gelişme kaydettiğini “açıklamaya henüz hazır olmadığını” da ekledi.

Uzatılmış teslimat sürelerinin hem öncü hem de eski çip üretimi için gerekli ekipmanları etkilediği de biliniyor.

Wei’nin yorumları, Nikkei Asia’nın büyük çip üretici şirketlerinin, hızla uzayan teslimat sürelerinin ortasında yarı iletken ekipmanları güvenceye aldığı konusundaki raporu doğrular nitelikte.

TSMC ekipman sıkıntısına rağmen bu yıl için planladığı 40 ile 44 milyar dolarlık yatırım harcamasını sürdürecek. 

Şirket ayrıca küresel ekonomideki belirsizlikler ve ufukta beliren küresel enflasyon endişelerine rağmen tüm yıl için gelir büyüme tahminlerinin yaklaşık 29%’unu karşılayabileceklerini belirtti. 

Ancak, malzeme ve diğer fiyatlar arttıkça daha yüksek üretim maliyetleriyle karşı karşıya olduklarını kabul etti. TSMC Başkanı Mark Liu yarı iletken endüstrinin bu tür maliyet artışının etkisini zaten hissettiğini martta doğrulamıştı. 

Wei, müşterilerin Covid-19 belirsizlikleri nedeniyle genellikle daha yüksek düzeyde stok tutacaklarını umduğunu ve bu eğilimin devam edeceğini de sözlerine ekledi. 

TSMC, Apple (AAPL), Qualcomm (QCOM), Nvidia (NVDA) da dahil olmak üzere hemen hemen tüm lider küresel çip geliştiricilerine tedarik sağlıyor.

Şirket, tüketici elektroniği için yavaş bir sezon olmasına rağmen, ikinci çeyrek gelirinin yaklaşık 17,6 milyar ila 18,2 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor. 

Bu tahmin, orta noktada bir yıl önceki sonuçlarından 34,6% ve ilk çeyreğe göre yaklaşık 1,9% daha yüksek.

Rekor kıran kazançlar, TSMC’nin 2021’in son çeyreğinden başlayarak fiyatları 20%’ye varan oranlarda artırma gibi ender bir hamle yapmasının ardından geldi. 

Analistler ise şirketin önümüzdeki aylara ilişkin grafiği hakkında karışık bir görüş içindeler. 

TSMC Sıkıntılara Rağmen Çip Yatırımlarını Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı