Borsa Haberleri

TSMC Japonya’da İkinci Fabrikasını Açacak

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TSMC Japonya’da İkinci Fabrikasını Açacak

Tayvanlı çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), Japonya’da 2027 yılı sonuna kadar faaliyete geçecek ikinci bir fabrika inşa edeceğini açıkladı. Şirket ayrıca, Tokyo hükümetinin desteğiyle Japonya’daki girişimine yaptığı toplam yatırımı 20 milyar doların üzerine çıkaracağını söyledi.

TSMC, 2021 yılında Japonya’nın güneyindeki Kyushu’da bulunan Kumamoto’da 7 milyar dolarlık bir çip fabrikası kurmayı planladığını açıklamıştı.

Şirket geçen ay yaptığı açıklamada, ilk Japon fabrikasının bu ay açılacağını ve dördüncü çeyrekte hacimli üretime geçileceğini ve şirketin ülkede ikinci bir fabrika kurmayı da araştırdığını söyledi.

Dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi tarafından yapılan açıklamada, Kumamoto’daki çoğunluk hissesine sahip olduğu Japan Advanced Semiconductor Manufacturing biriminin artan müşteri talebine yanıt olarak ikinci bir üretim tesisi veya fabrikası kuracağını söyledi.

TSMC, ikinci fabrikanın inşaatına bu yılın sonuna kadar başlanacağını ve her iki fabrika ile birlikte tesisin otomotiv, endüstriyel, tüketici ve yüksek performanslı bilgi işlemle ilgili uygulamalarda kullanılmak üzere aylık toplam 100 binden fazla çip kapasitesine sahip olmasının beklendiğini söyledi.

Kapasite planının müşteri talebine göre daha da artırabileceği belirtildi.

TSMC’nin 86,5% paya sahip olduğu Japon girişiminde Sony Group (SONY) 6%, otomobil parçaları üreticisi Denso 5,5% ve otomobil üreticisi Toyota (TM) 2% paya sahip.

TSMC Japonya’da İkinci Fabrikasını Açacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters