Borsa Haberleri

TSMC, Japonya’da Ayak İzini Artıracak

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TSMC, Japonya’da Ayak İzini Artıracak

Tayvanlı çip şirketi Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), Japonya’da gelişmiş bir paketleme kapasitesi kurmayı düşünüyor. Şirketin bu kararı, Japonya’nın yarı iletken endüstrisini yeniden canlandırma çabalarına da ivme kazandıracak bir hamle.

Reuters’n konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre görüşmeler henüz erken bir aşamada ve çip üreticisi devin düşündüğü seçeneklerden biri, alt tabaka üzerinde yonga plakası (CoWoS) paketleme teknolojisini Japonya’ya getirmek.

CoWoS, çiplerin üst üste istiflenmesini içeren, yerden tasarruf sağlarken işlem gücünü artıran ve güç tüketimini azaltan yüksek hassasiyetli bir teknoloji olarak biliniyor. Şu anda TSMC’nin CoWoS kapasitesinin tamamı Tayvan’da bulunuyor. 

Kaynaklar, potansiyel bir yatırımın ölçeği veya zaman çizelgesi konusunda henüz herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

Gelişmiş yarı iletken paketleme talebi, yapay zekâ patlamasıyla birlikte küresel olarak arttı ve TSMC, Samsung Electronics ve Intel (INTC) gibi yarı iletken üreticilerini kapasite artırmaya teşvik etti.

TSMC CEO’su C.C. Wei, ocak ayında yaptığı açıklamada şirketin CoWos üretimini bu yıl iki katına çıkarmayı planladığını ve 2025 yılında daha fazla artış planladığını söylemişti.

Gelişmiş paketleme için kapasite oluşturmak, TSMC’nin Japonya’da büyüyen operasyonlarını genişletecek bir hamle. Şirketin hâlihazırda güneydeki Kyushu adasında inşa ettiği tesisinde bir çip üretim merkezi yer alıyor. 

TSMC ayrıca, Sony (SONY) ve Toyota Motor (TM) gibi şirketlerle ortaklık kurarak Japonya’daki girişimine toplam 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını açıklamıştı.

Çip üreticisi ayrıca 2021 yılında Tokyo’nun kuzeydoğusundaki Ibaraki vilayetinde gelişmiş bir paketleme araştırma ve geliştirme merkezi kurdu.

Japonya, çip üretim kapasitesine artan yatırımlara ve sağlam bir müşteri tabanına sahip olduğu için gelişmiş paketlemede daha büyük bir rol almak isteyen yarı iletken malzeme ve ekipman üreticileri için iyi bir konumda görülüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti