Borsa Haberleri

TSMC, ABD’den 5 Milyar Dolar Teşvik Alacak

TSMC, ABD’den 5 Milyar Dolar Teşvik Alacak
Google News Icon Takip Et

ABD hükümeti, dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM) ülkede faaliyetlerini artırması için 5 milyar dolarlık bir teşvik vermeye hazırlanıyor. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Washington hükümeti şirketin bu teşvikle Arizona’daki çip fabrikasını geliştirmesini istiyor. Kaynaklar teklifin henüz kesinleşmediğini belirtiyor. 

Apple’ın (AAPL) amiral gemisi ürünü iPhone’ların çiplerini ve Nvidia’nın (NVDA) sektör lideri yapay zekâ çiplerini üreten şirket, daha önce Arizona fabrikası için 40 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu yatırım, bir yabancı şirketin ABD’ye yaptığı en büyük yatırımlar arasında yer alıyor. 

Başkan Joe Biden, 2022’de yürürlüğe giren CHIPS yasası kapsamında 39 milyar doları yarı iletken üretimi teşviği ve 11 milyar doları Ar-Ge çalışmaları için olmak üzere toplam 52,7 milyar dolar fonlama sağlamayı hedefliyor. 

Bu teşviklerden biri de geçtiğimiz haftalarda GlobalFoundries’e (GFS) verilen 1,5 milyar dolarlık fonlamaydı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters