Borsa Haberleri

TSMC, ABD’den 11,6 Milyar Dolar Teşvik Aldı

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TSMC, ABD’den 11,6 Milyar Dolar Teşvik Aldı

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM) 6,6 milyar dolar hibe ve 5 milyar dolar kadar kredi vererek, dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisinin Arizona’da fabrika kurmasına yardımcı olmayı ve Biden’ın kritik teknolojilerin yerli üretimini artırma çabalarını genişletmeyi planlıyor.

ABD hükümeti tarafından açıklanan ön anlaşma kapsamında TSMC, Phoenix’te üçüncü bir fabrika inşa edecek. Bu yeni fabrika, eyalette 2025 ve 2028’de üretime başlaması beklenen iki tesise eklenecek. 

Söz konusu hibe paketi, Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devlerinin yarı iletken üreticisi olan TSMC’nin üç tesiste yapacağı toplam 65 milyar dolardan fazla yatırımı destekleyecek.

TSMC’nin üçüncü fabrikası, yeni nesil 2 nanometre (nm) proses teknolojisine dayanacak ve on yıl içinde faaliyete geçmesi planlanıyor. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, 2nm çiplerin yapay zekâ gibi gelişmekte olan teknolojilerin yanı sıra ordu için de gerekli olduğunu söyledi.

TSMC’nin aldığı teşvik, Biden’ın 2022 Çip ve Bilim Yasası ile ABD yarı iletken endüstrisini güçlendirme çabasında bir başka kilometre taşına işaret ediyor. Bu, yarı iletken şirketlerini on yıllardır üretimi yurtdışına kaydırdıktan sonra ABD’de fabrika kurmaya ikna etmek için 39 milyar dolar doğrudan hibe ve 75 milyar dolar değerinde kredi ve garanti ayıran program kapsamında açıklanan en büyüklerden biri.

Hatırlarsan, Intel (INTC) yaklaşık 20 milyar dolarlık hibe ve kredi için ön anlaşma imzalarken, Güney Koreli Samsung Electronics 6 milyar dolardan fazla hibe alması bekleniyor. Ticaret Bakanlığı ayrıca, eski nesil çipler üreten şirketlere üç hibe verdi ve önümüzdeki haftalarda Micron Technology (MU) için milyarlarca dolarlık bir paket açıklamaya hazırlanıyor.

Biden’ın göreve gelmesinden bu yana şirketler ABD’de 200 milyar dolardan fazla yatırım yapacaklarını duyururken, en büyük kümelenmeler Arizona, Teksas ve New York’ta ortaya çıkıyor. Bugün açıklanan anlaşma, Ticaret Bakanlığı ve pazar payına göre dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi TSMC ile aylarca süren müzakerelerin ardından ortaya çıktı.

TSMC, ABD’den 11,6 Milyar Dolar Teşvik Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg