Borsa Haberleri

TSMC 4 Nanometrelik Gelişmiş Çip Üretecek!

December 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
TSMC 4 Nanometrelik Gelişmiş Çip Üretecek!

Bloomberg’in adını vermek istemeyen kaynaklara dayandırdığı habere göre, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) şirketi 4 nanometrelik gelişmiş çiplerini 2024’te açılması planlanan yeni Arizona tesisinde üretecek.

● Çip üreticisi, Başkan Joe Biden ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun önümüzdeki hafta Arizona-Phoenix tesisini ziyaretinde yeni planı duyuracak.

TSMC daha önce yaptığı açıklamada, Arizona’da bulunan 12 milyar dolarlık tesisinde ayda 20 bin çip üreteceğini bildirmişti. Ancak Bloomberg bu rakamın artabileceğini öne sürüyor. Üretim başladığında bu hacmin yaklaşık üçte biri Apple’a (AAPL) gidecek.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, içerikte bahsi geçen tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Advanced Micro Devices (AMD) ve Nvidia (NVDA), Arizona tesisinden yonga plakaları alabilecek diğer potansiyel müşteriler arasında. Bu şirketlerden hiçbiri bu planları konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı.

● Küresel dökümhanenin kurucusu geçen hafta yaptığı açıklamada, Arizona’da 3 nanometrelik ve 5 nanometrelik gelişmiş çipler üreteceğini belirtmiş, fakat bu yöndeki nihai planlarını henüz gündeme getirmemişti.

TSMC 4 Nanometrelik Gelişmiş Çip Üretecek!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha