Borsa Haberleri

TSMC 3. Çeyrek Kârı Düşse de Beklentilerin Üzerinde Geldi

October 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
TSMC 3. Çeyrek Kârı Düşse de Beklentilerin Üzerinde Geldi

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), tüketici elektroniğine yönelik zayıf talebin devam etmesiyle üçüncü çeyrek için 211 milyar Yeni Tayvan doları (6,69 milyar dolar) kâr açıkladı. 

Bu, şirketin üst üste yaşadığı ikinci çeyrek kâr düşüşü olsa da, dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi analist beklentilerini aştı.

TSMC 3. Çeyrek Kârı Düşse de Beklentilerin Üzerinde Geldi

TSMC’nin geliri, geçen yılın aynı dönemine göre 10,83% düşüşle 17,3 milyar dolara gerilerken, net kârı ise aynı dönemde 24,87% düşüşle 6,7 milyar dolara düştü. Şirketin geliri, 16,7 milyar ile 17,5 milyar dolar aralığındaki beklentiye paralel geldi. 

TSMC bilançosunda, “İşimiz, sektör lideri 3 nanometre teknolojimizin güçlü yükselişi ve 5 nanometre teknolojilerine yönelik yüksek taleple desteklendi ve müşterilerin devam eden envanter ayarlamasıyla kısmen dengelendi.” ifadeleri yer aldı.

Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devlerine çip üreten şirket, üçüncü çeyrekte gelirin ikinci çeyreğe kıyasla 13,7% arttığını belirtti.

İkinci çeyrekte Tayvanlı firma, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici elektroniği ürünlerine yönelik talepte salgın sonrası yaşanan düşüş nedeniyle dört yıl aradan sonra ilk kez çeyreklik kârında düşüş açıkladı. Ancak analistler akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerinin stoklarının azaldığını ve yeniden stoklama talebinin artmasının beklendiğini düşünüyor.

📌 “Yapay Zekâ Talebi Yeterli Değil”

Bu yıl Yapay zekâ çiplerine yönelik talep, ChatGPT ve Çinli rakipleri gibi büyük dil modellerinin çoğalmasıyla birlikte bir patlama yaşadı. Bu durum, ocak ayından bu yana 19% yükselen TSMC hisselerini destekledi.

Ancak CEO Wei, yapay zekâ talebinin tüketici elektroniğindeki çiplere yönelik zayıflayan talebi “dengelemek için yeterli olmadığını” söyledi:

2023’ün dördüncü çeyreğine girerken, yapay zekâ talebi güçlü olmaya devam ediyor ancak işimizin genel döngüselliğini dengelemek için yeterli değil.” 

TSMC 3. Çeyrek Kârı Düşse de Beklentilerin Üzerinde Geldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TSMC