Bültenler

Trendyol Ne Zaman Halka Arz Olacak? Planları Neler?

Ocak 19, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Trendyol Ne Zaman Halka Arz Olacak? Planları Neler?

Çinli internet devi Alibaba (BABA)’nın markalarından Trendyol’un CEO’su Çağlayan Çetin; yaptığı açıklamada, yurt dışı satışlarından elde ettiği gelirleri toplam gelirin %30-35’ine ulaştığında hem Borsa İstanbul (BIST) hem de New York veya Londra borsasında çift listeli bir halka arz planladıklarını söyledi. 

Yurt dışı satışları nasıl? Trendyol’un yurt dışına yaptığı satışları, şu anda cirosunun yalnızca %5’ini oluşturuyor.

CEO Ne dedi? Şirketin yurt dışı gelirlerini artırma noktasında şunları söyledi: 

  • “Platformumuzda her ilden binlerce satıcı var. Sattığımız malların yüzde 75’i Türkiye’de üretiliyor. Hedefimiz; Türkiye’deki ürünleri Berlin’de, Riyad’da, Dubai’de müşterinin kapısına kadar götürmek. Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde bu potansiyelimiz var. Trendyol’dan satılan ürünleri 500 milyonluk Avrupa ve Orta Doğu pazarına, müşterinin kapısına kadar götürmek istiyoruz. Bu amaçla yurt dışında bazı noktalarda ayrıştırma merkezleri ve depolar kurmayı hedefliyoruz.”

Ne zaman? Çetin, Trendyol’un halka arzı için planladıkları tarih aralığını 2024-2025 olarak verse de, bu tarihi daha erkene çekmek için çalıştıklarından da bahsetti.

🌍 Nerede Halka Arz Olmayı Düşünüyorlar? 

Grubun nihai hedefinin halka arz olduğundan bahsederek, hedefledikleri halka arz stratejisinin ikili listeleme yöntemi olduğundan da söz etti. Yani, bir kolu Türkiye’de (Borsa İstanbul) diğer kolu ise Londra veya New York’ta (NYSE) olmak üzere iki ayrı borsada listelenmek.

  • Şirket, geçtiğimiz ağustos ayında bir kısım yüksek profilli yatırımcıdan toplam 1,5 milyar dolarlık yatırım almak üzere anlaşmalar imzalamış ve değerlemesini 16,5 milyar dolara kadar yükseltmişti.

📈 Trendyol’un Gelecek Planları Nasıl? 

Şirketin halka arz dışında şirket satın alımları planlarından da bahseden Çetin; Türkiye, Orta Doğu veya Avrupa’da 500 milyon ile 6 milyar dolar arasında değerlemelere sahip firmalar üzerine araştırmalar yaptıklarından da bahsetti.

🧑‍💻 Trendyol’un Ortaklık Yapısı Nasıl? 

Trendyol’un kurucuları şirketin toplamda %20’lik hisselerine sahipken, Çinli internet devi Alibaba ise %70’ine sahip.

  • Kalan %10’luk kısımdaki yatırımcılar arasında General Atlantic, Japonya’nın SoftBank Vision Fund 2, Almanya’nın Princeville Capital ve Katar Yatırım Otoritesi yer alıyor.

👉 Trendyol Hissesi Nasıl Alınır? 

Trendyol halka arz olup ABD veya Türkiye Borsasında listelenmeye başladığında, Midas’ın mobil uygulamasıyla Trendyol hisselerine yatırım yapabilirsin. Bunun için şimdiden Midas’a kayıt ol, halka arz fırsatlarını kaçırma.

Trendyol Ne Zaman Halka Arz Olacak? Planları Neler?

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Turkey’s Trendyol plans dual IPO when revenue abroad is 30-35%

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti