Borsa Haberleri

Toyota’nın Araç Satışları Haziranda Rekor Kırdı

Temmuz 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Toyota’nın Araç Satışları Haziranda Rekor Kırdı

Toyota Motor (TM), yarı iletken ve diğer parçalarda yaşanan darboğazların ardından toparlanmaya devam etti ve haziran ayında rekor sayıda araç üretip sattı.

Bağlı ortaklıkları Daihatsu Motor ve Hino Motors da dahil olmak üzere, şirketin küresel satışları haziran ayında 9% artışla 968.801 araca ulaştı. Aylık üretim de yaklaşık 10% artarak 1 milyon aracın üzerine çıktı.

Satışlar en çok Japonya, Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika’da arttı. Ancak elektrikli araç modellerinde Toyota ve Volkswagen (VWAGY) gibi küresel otomobil üreticilerinin, BYD (BYDDY) başta olmak üzere yerli otomobil üreticilerine müşteri kaybettiği Çin’de, satışlar bir önceki yıla göre 13% düştü.

Öte yandan Toyota’nın Çin’deki üretimi 18% düşüşle 167.987 araca geriledi. Toyota bu hafta başında Çin’deki yaklaşık 1.000 sözleşmeli fabrika çalışanını işten çıkardığını açıklamıştı.

Otomobil üreticisinin küresel üretimi 2023’ün ilk yarısında 5,6 milyon araca ulaşarak rekor tazeledi. Bu altı ay boyunca, küresel bataryalı elektrikli araç satışları da geçen yıla göre 517% artarak 46.171 araca yükseldi.

Toyota, önümüzdeki hafta birinci çeyrek bilançosunu açıklayacak.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti