BIST Şirket Haberleri

Toyota’dan Türkiye’de 2,3 Milyar Avroluk Dev Yatırım!

January 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Toyota’dan Türkiye’de 2,3 Milyar Avroluk Dev Yatırım!

2022 yılında 10,5 milyon adet araç satarak üst üste üçüncü kez dünyanın en çok satış yapan otomobil üreticisi olan Toyota, Türkiye’deki fabrikası için yatırım planlamasını duyurdu.

Avrupa pazarı için önemli bir karar alan şirket, ikinci nesil yeni C-HR, Sakarya fabrikasında üretecek.

Hibrit ve şarj edilebilir versiyonlardan oluşan yeni C-HR Türkiye’de üretilen ilk şarj edilebilir hibrit otomobil olacak. 

Yeni C-HR’ın, Toyota’nın Avrupa’da 2025 yılına kadar 1,5 milyon adet otomobil satış hedefine önemli bir katkıda bulunması bekleniyor.

Toyota Türkiye’deki Yatırım Hacmini Büyütüyor

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre üretilecek yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon avroluk yatırım ile Toyota’nın Türkiye’deki toplam yatırım tutarı 2,3 milyar avroya ulaşacak.

Toyota Avrupa bölgesindeki ilk batarya üretim hattı da Sakarya’da kurulacak. Batarya üretim hattı, yıllık 75 bin adet batarya kapasitesi ile üretimi destekleyecek olup, alanında uzman 60 çalışan ek olarak istihdam edilecek.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu proje Toyota’nın küresel gücünün bir parçası olan Sakarya’daki üretim tesisimizin, global anlamda önemli aktörlerinden biri olduğunu bir kez daha teyit etmektedir” ifadelerinde bulundu.

Sakarya Fabrikası Toyota’nın Vazgeçilmezi Oldu! 

Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası konumundaki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022’de ürettiği 220 bin aracın 185 binini 150’den fazla ülkeye ihraç etti.

Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı konumundaki şirketin üretim ve ihracat operasyonları Sakarya’daki tesislerinde 5 bin 500 çalışanı ile haftanın 6 günü 3 vardiya devam ediyor.

Toyota’dan Türkiye’de 2,3 Milyar Avroluk Dev Yatırım!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı