Borsa Haberleri

Toyota Yıllık Kâr Beklentisini Yükseltti

February 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Toyota Yıllık Kâr Beklentisini Yükseltti

Toyota Motor (TM), zayıflayan Japon yeni ve hibrit araçların güçlü satışları sayesinde üçüncü çeyrek bilançosunda analistlerin tahminlerini aşmasının ardından 2024 kâr tahminini yaklaşık 9% artırdı.

Japon otomobil devi, 2024 için kâr tahminini önceki 30,2 milyar dolardan (4,5 trilyon yen) 33 milyar dolara yükseltti. LSEG verilerine göre bu rakam, ortalama analist tahmini olan 31 milyar doların oldukça üzerinde.

Toyota’nın 31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde faaliyet kârı, bir önceki yıla göre 75,7% artışla 11,3 milyar dolara (1,68 trilyon yen) yükseldi ve analistlerin 8,7 milyar dolarlık konsensüsünü aştı.

Üçüncü mali çeyrekte şirketin hibrit araç satışları 46% artarak toplam araç satışlarındaki 11%’lik büyümeye katkıda bulundu. Coğrafya bazında, Toyota’nın hacim bakımından en büyük pazarı olan Kuzey Amerika, 28%’lik satış artışıyla en güçlü büyümeyi kaydetti.

Ana pazarı olan Japonya’da satışlar sadece 5% artarken, büyük pazarları arasında en yüksek kâr ve marjı elde etti. Japonya, Toyota’nın üç aylık kârının üçte ikisine katkıda bulundu ve şirketin 14%’lük genel marjının ve 3,4%’lük Kuzey Amerika marjının oldukça üzerinde 20%’lik bir faaliyet marjı elde etti.

Dünyanın en çok satan otomobil üreticisinin yüksek tahmini, yüksek faiz oranları ve elektrikli araçlara (EV) olan talebin yavaşlaması nedeniyle bu yıl satış büyümesinin yavaşlayacağı uyarısında bulunan ve üretim kesintileri açıklayan birçok rakibinin olumsuz görünümüyle tezat oluşturuyor.

Batarya ile çalışan elektrikli araçlarda geride kalan Toyota, çeyrek asırdan uzun bir süre önce Prius modeliyle öncülük ettiği hibrit araçlara yönelik güçlü talebin de yardımıyla bu yıl rakiplerinden daha iyi bir performans sergileyecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl Toyota ve lüks Lexus markalarının toplam 10 milyondan fazla araç satışının yaklaşık üçte birini hibritler oluşturdu.

2022’nin sonundan bu yana dolar karşısında yaklaşık 10% değer kaybeden yen para birimi, Toyota’nın güçlü küresel satışlarını destekledi.

Toyota, 2023 yılında 11,2 milyon araçlık rekor yıllık satış rakamının ardından üst üste dördüncü kez dünyanın en çok satan otomobil üreticisi olma unvanını korudu.

Ancak şirket, grup şirketlerinde kalite ve güvenlik konusundaki itibarını zedelemekle tehdit eden ürün sertifikasyon test prosedürleri konusunda bir dizi skandalla boğuşuyor.

Toyota Yıllık Kâr Beklentisini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Toyota Motor