Borsa Haberleri

Toyota ve Nissan’dan Tencent ve Baidu ile Yapay Zekâ Ortaklığı

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Toyota ve Nissan’dan Tencent ve Baidu ile Yapay Zekâ Ortaklığı

Japon otomobil devi Toyota Motor (TM) Çinli Tencent (TCEHY) ile; Nissan (NSANY) ise Baidu (BIDU) ile yeni işbirlikleri açıkladı. Şirketler tarafından yapılan açıklamada, yapay zekânın otomobil üreticileri için önemini vurgulayan sınır ötesi ortaklıklar kuracaklarını duyurdu.

Japonya’nın en büyük iki otomobil üreticisinin Pekin otomobil fuarında ayrı ayrı yaptıkları duyurular, Japon üreticilerin Çin pazarında bir zamanlar sahip oldukları imrenilecek konumlarını bozan büyük teknolojik değişimlerle başa çıkma çabalarının da altını çizdi.

Sadece birkaç yıl önce, Japon otomobil şirketleri Çin’deki en önde gelen yabancı markalardan bazılarıydı. Son zamanlarda, BYD (BYDDY) liderliğindeki yerel üreticilerin genç sürücüleri hedefleyen yazılım yüklü elektrikli araçlarla pazar payını ele geçirmesiyle birlikte bu markalar da zor durumda kaldı.

Çin’in hem oyun hem de sosyal medya devi olarak bilinen ve Tencent Çin’in önde gelen arama motoru Baidu, ülkenin üretici yapay zekâ yarışında lider konumdaki iki isim. Bu sebeple Toyota ve Nissan’ın yapay zekâ ortaklıkları için bu isimleri geçmesi şaşırtıcı bir durum değil.

Toyota’nın Çin’deki marka ve iletişim direktörü Yiming Xu, hacim bakımından dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota’nın bu yıl satışa çıkacak Çin yapımı bir binek aracında teknoloji devi Tencent’in teknolojisine yer vereceğini söyledi.

Xu, şirketlerin Tencent’in büyük veri, yapay zekâ ve bulut bilişim alanlarındaki güçlü yönleri aracılığıyla hizmet sunacağını söyledi.

Nissan ise Baidu ile yapay zekâ ve sözde “akıllı arabalar” üzerine araştırma yapmak üzere bir mutabakat anlaşması imzaladığını açıkladı. Nissan, gelecekteki teknoloji gelişiminin fizibilitesini incelemek için platformunda Baidu’nun üretici yapay zekâsını kullanacak. Şirket ayrıca Çin’deki otomobillerini Baidu’nun yapay zekâ ürünleriyle donatacak.

Bu ortaklıklar, Toyota gibi dünya devleri de dahil olmak üzere, Çin’in otomobil üreticileri için ne kadar rekabetçi hale geldiğini de gösteriyor.

Toyota ve Nissan’dan Tencent ve Baidu ile Yapay Zekâ Ortaklığı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters