Borsa Haberleri

Toyota, Tüm Daihatsu Sevkiyatlarını Durdurdu

December 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Toyota, Tüm Daihatsu Sevkiyatlarını Durdurdu

Toyota Motor (TM), 64 Daihatsu aracında tespit edilen sorunların bir güvenlik skandalına yol açmasıyla tüm Daihatsu araçlarının sevkiyatını durdurduğunu açıkladı. 

Reuters’a göre bağımsız bir kurul, Daihatsu’nun nisan ayında çoğu Toyota olarak satılan 88 bin küçük otomobil için yandan çarpışma güvenliği testlerine hile karıştırdığını söylemesinin ardından şirkete bir soruşturma başlatmıştı.

Ancak son açıklamalar, skandalın kapsamının önceden düşünülenden çok daha büyük olduğunu ve otomobil üreticilerinin kalite ve güvenlik konusundaki itibarını potansiyel olarak zedeleyebileceğini öne sürüyor.

Daihatsu, Toyota’nın küçük otomobil birimidir ve Japonya’da oldukça popüler olan bir dizi küçük otomobil ve kamyon üretir. Söz konusu bağımsız kuruluş, son tespit edilen sorunların aynı zamanda yurtiçi pazarda satılan bazı Mazda ve Subaru modellerini, yurt dışında ise Toyota ve Daihatsu modellerini etkilediğini ortaya koydu.

Toyota yaptığı açıklamada, Daihatsu’yu yeniden canlandırmak için “temel bir reformun” yanı sıra sertifikasyon operasyonlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi:

Bu, bir gecede gerçekleştirilemeyecek son derece önemli bir görev olacak. Yalnızca yönetim ve iş operasyonlarının gözden geçirilmesini değil, aynı zamanda organizasyon ve yapının da gözden geçirilmesini gerektirecektir.

Asahi gazetesinin daha önce bildirdiğine göre, Daihatsu’nun şu anda üretimde olan neredeyse tüm modellerinin yanı sıra geçmişte ürettiği bazı otomobillerin güvenlik testlerinde hile yaptığı ortaya çıktı. 

Toyota verilerine göre Daihatsu, yılın ilk 10 ayında 1,1 milyon araç üretti; bunların yaklaşık 40%’ı yurtdışındaki tesislerde gerçekleşti. Bu dönemde Daihatsu dünya çapında yaklaşık 660 bin araç sattı ve Toyota satışlarının 7%’sini oluşturdu.

Toyota, Tüm Daihatsu Sevkiyatlarını Durdurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters