Borsa Haberleri

Toyota, Sertifikasyon Sorunları Sebebiyle Sevkiyatlarını Durdurdu

Toyota, Sertifikasyon Sorunları Sebebiyle Sevkiyatlarını Durdurdu
Google News Icon Takip Et

Toyota Motor (TM), iştiraki Toyota Industries tarafından geliştirilen dizel motorların sertifikasyon testlerinde usulsüzlükler bulunmasının ardından Hilux kamyon ve Land Cruiser 300 SUV dahil bazı modellerin sevkiyatlarını askıya alacağını açıkladı.

Özel bir soruşturma komitesi, üç dizel motor modelinin sertifikasyonu için yapılan testler sırasında usulsüzlükler tespit etmişti.

Toyota, etkilenen motorların dünya genelinde on modelde kullanıldığını söyledi. Bu modeller arasında Hiace minibüs, Fortuner SUV, Innova ve Lexus markalı LX500D SUV yer alıyor.

Satışlar bakımından dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota ayrıca, küçük otomobil kolu Daihatsu’daki hileli çarpışma güvenliği testleriyle ilgili bir suiistimal vakasıyla da uğraşıyor.

Toyota Industries, 31 Mart 2023’e kadar olan mali yıl boyunca söz konusu soruna sahip yaklaşık 84 bin otomobil motoru sattığını söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters