Borsa Haberleri

Toyota, EV’de Devrim Niteliğinde Yeni Atılımlara Hazırlanıyor

June 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Toyota, EV’de Devrim Niteliğinde Yeni Atılımlara Hazırlanıyor

Toyota (TM), yüksek performanslı yeni bataryalar ve gelecekteki elektrikli araçların (EV) sürüş menzilini iyileştirmek ve maliyetlerini düşürmek için yeni teknolojiler açıklamaya hazırlanıyor. 

Japon otomobil devinin, yeni nesil batarya geliştirme ve fabrikaların radikal bir şekilde yeniden tasarlanması gibi çeşitli konuları kapsayan teknolojik yol haritası, şirketin Tesla’nın (TSLA) liderliğindeki elektrikli araç pazarında rekabeti artıracağını gösteriyor.

🦖 Godzilla mı geliyor? Şirket, salı günü EV sektöründe devrim yaratacak ve Toyota’yı hafife alınmaması gereken bir şirket konumuna taşıyacak bir dizi yenilik içeren planlarını açıkladı. 

Toyota, 2026’dan itibaren daha uzun menzil ve daha hızlı şarj imkanı sunan yeni nesil lityum-iyon bataryalarını piyasaya sürmeyi hedeflediğini de söyledi.

Ayrıca şirket, katı bataryaların direnç sorunlarını ele alan bir “teknolojik atılım” gerçekleştiriyor ve 2027-2028 yıllarında ticarileştirmeyi hedefleyerek bu bataryaların seri üretimine başlayacak araçlar üzerinde çalışıyor. 

🚗 Model Y de neymiş: Toyota, ayrıca pazarın en üst segmentinde, 1.000 km (621 mil) menzil sunan daha verimli bir lityum-iyon bataryaya sahip bir EV üreteceğini belirtti. Buna kıyasla, dünyanın en çok satan elektrikli aracı olan ve lityum iyonla çalışan Tesla Model Y’nin uzun menzilli versiyonu, ABD standartlarına göre yaklaşık 530 km gidebiliyor. 

Toyota, katı bataryayla çalışan bir EV’nin 1.200 km menzile sahip olacağını ve yalnızca 10 dakika içinde şarj olabileceğini iddia ediyor. Buna karşılık, türünün en büyüğü olan Tesla Supercharger ağı, 15 dakikada 321 km’lik şarj eşdeğeri sunuyor.

Şirket ayrıca, yeni modellerin maliyetini düşürmek için özel bir EV platformu ve 100 yılı aşkın bir süre önce Henry Ford’dan bu yana otomobil üretimini tanımlayan konveyör bant sistemini ortadan kaldıracak, yoğun bir şekilde otomatikleştirilmiş bir üretim hattı üzerinde de çalışıyor.

Toyota, EV’de Devrim Niteliğinde Yeni Atılımlara Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters