Borsa Haberleri

Toyota CEO’su Elektrikli Araçlara Geçiş Planı Hakkında Konuştu!

October 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Toyota CEO’su Elektrikli Araçlara Geçiş Planı Hakkında Konuştu!
  • Toyota CEO’su Akio Toyoda, geçtiğimiz hafta eleştirilere rağmen tam elektrikli arabalara ve kamyonlara yönelmek yerine, elektrikli araçlar serisine yatırım yapmaya ilişkin stratejisinden vazgeçmeyeceğini açıkladı.

  • Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, önümüzdeki dokuz yıllık süreçte elektrikli araçlara 70 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bu araçların yarısı tam akülü elektrikli araçlar olacak. Bu, elektrikli araçlar açısından önemli bir yatırım olsa da bazı rakip firmaların planlarından daha küçük ölçekli bir strateji ve Toyota’nın küresel ayak izi göz önünde bulundurulduğunda beklentilerin çok altında kalan bir adım.

  • Toyota CEO’su Toyoda, tam elektrikli araçlara geçişin insanların düşündüğünden daha yavaş gerçekleşeceğini ve benzinle çalışan araçların yasaklanmasına ilişkin düzenlemelere uyum sağlamanın “zorlu” olacağını belirtti.

  • Ayrıca, Toyota’nın yetkili bayi modelinden ve şirketin geçtiğimiz yıl ABD’deki General Motors şirketinden daha fazla satış yaptığından bahsetti.

  • Toyota’yı büyük bir mağaza olarak tanımlayan Toyoda, şirket hedefinin “aynı yolda ilerleyerek mümkün olan en fazla sayıda müşteriyi, mümkün olan en kapsamlı araç serileriyle memnun etmeye devam etmek” olduğunu belirtti. Bu araçlar arasında Prius gibi hibrit ve şarjlı hibrit araçlar, Mirai gibi hidrojenle çalışan araçlar ve 2025 yılına kadar 15 adet tam elektrikli akülü model bulunacak.

Toyota CEO’su Elektrikli Araçlara Geçiş Planı Hakkında Konuştu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı