Borsa Haberleri

Toyota, 2. Çeyrek Bilançosunda Beklentilerin Altında Kaldı

November 1, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Toyota, 2. Çeyrek Bilançosunda Beklentilerin Altında Kaldı

●   Toyota Motor (TM) salı günü yaptığı açıklamada; parça ve malzeme maliyetlerindeki artışın, Japon Yeni’nin yükselmesi ve denizaşırı kazançta gözlenen artışı ve üretimdeki toparlanmayı aşmasına bağlı olarak ikinci çeyrek faaliyet kârının 25% düştüğünü bildirdi.

● 30 Eylül itibarıyla sona eren üç aylık döneme ait faaliyet kârı, Refinitiv’in düzenlediği ve 12 analistin katıldığı bir ankette yer alan 772,2 milyar yen tahminini yakalayamadı ve 562,7 milyar yene (3,79 milyar dolar) düştü. Satış bazında dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan şirket, bir önceki yılın aynı döneminde 749,9 milyar yen kâr açıklamıştı.

● Yine de şirket, 31 Mart itibarıyla sona erecek olan mali yıl için 2,4 trilyon yen olan tam yıl faaliyet öngörüsüne sadık kaldı.

●    Toyota geçen hafta yaptığı açıklamada, küresel üretiminin eylül ayında sona eren çeyrekte 30% oranında toparlandığını bildirdi. Ancak yarı iletkende ve diğer malzemelerde yaşanan tedarik sıkıntısının önümüzdeki aylarda üretimi baskı altında tutmaya devam edeceği konusunda uyardı.

●    Toyota geçtiğimiz ay, çip tedarik sıkıntısının altını çizerek, bu mali yıl için 9,7 milyon olan araç üretim hedefine ulaşılmasının pek mümkün olmadığı konusunda da uyarı yapmıştı. Bu hedef salı günü 9,2 milyon adede düşürüldü.

● Otomobil çipi tedarik probleminde meydana gelecek kademeli bir düzelme, cari mali yılın ikinci yarısında üretimin artmasına katkıda bulunabilir. Ancak yatırımcılar, faiz oranlarındaki artışın derinleştirdiği resesyon endişeleri sebebiyle, talep artışı olasılığına şüpheyle bakıyorlar.

Toyota, 2. Çeyrek Bilançosunda Beklentilerin Altında Kaldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters