Borsa Haberleri

TotalEnergies ve Airbus’tan Sürdürülebilir Yakıt Ortaklığı

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TotalEnergies ve Airbus’tan Sürdürülebilir Yakıt Ortaklığı

Fransa merkezli enerji şirketi TotalEnergies (TTE) ve havacılık devi Airbus, Avrupa’da sürdürülebilir havacılık yakıtı geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan bir ortaklık açıkladı.

İkili tarafından yapılan açıklamaya göre TotalEnergies, anlaşma kapsamında Airbus’ın Avrupa’daki ihtiyacının yarısından fazlası için çevreye daha az zarar veren yakıt tedarik edecek. 

Anlaşma kapsamında ayrıca mevcut ve gelecekteki uçak modelleri için sürdürülebilir yakıt araştırılması ve geliştirilmesi çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Karbon emisyonlarını azaltma hedeflerimize ulaşabilmemiz için sürdürülebilir havacılık yakıtlarının kullanımını hızlandırmamız şart. Airbus ve TotalEnergies arasındaki bu ortaklık, havacılık ve uzay üreticileri ile büyük enerji üreticileri ve tedarikçilerinin bu zorluğun üstesinden gelmek için birlikte çalışma istekliliğini göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne göre küresel havacılık endüstrisi, hava yolculuğu talebinin yılda 10 milyar yolculuğu aşmasının beklendiği 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefliyor. Kuruma göre sektördeki emisyon azaltımlarının büyük bir kısmı sürdürülebilir havacılık yakıtlarının kullanımından kaynaklanacak.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Airbus

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti