BIST Şirket Haberleri

Tofaş’tan Dev Anlaşma! Stellantis’in Haklarını Satın Aldı

March 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tofaş’tan Dev Anlaşma! Stellantis’in Haklarını Satın Aldı

Fransız PSA ve İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler’ın birleşmesiyle oluşan Stellantis şirketinin Türkiye haklarını 400 milyon avroya Tofaş (TOASO) satın aldı.

Yapılan anlaşmaya birlikte Stellantis markalı (Peugeot, Citroen, Opel ve DS) araçların ve yedek parçalarının ithalat ve satış hakları tamamen Tofaş’a geçmiş oldu.

Fiat Egea ve Doblo’nun Geleceği de Belli Oldu!

Tofaş, Tipo ve Egea modelinin Türkiye’de satışı ve ihracatı için üretimini 31 Aralık 2025 tarihine kadar uzattı. Şirket aynı zamanda 2025 yılı başından itibaren, 5 marka için yeni “K0” modelin hafif ticari araç ve “Combi” versiyonlarını üreteceğini açıkladı.

Tofaş, 2023 yılı temmuz ayı içerisinde gerçekleşmesi öngörülen yeni model hazırlıklarının başlangıcına kadar Türkiye’de satılmak üzere Doblo modelinin üretimi ise devam edecek. 

Bir diğer modeli olan Fiorino’nun üretimini 31 Aralık 2024 tarihinde sonlandıracak.

“Bu Yatırım Tofaş’ı Otomotiv Sektöründe Çok Daha Önemli Bir Noktaya Taşıyor”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu anlaşmayla ilgili, “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve Ar-Ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030’da kritik bir rol oynuyor” dedi. “Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Tofaş’tan Dev Anlaşma! Stellantis’in Haklarını Satın Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu