Borsa Haberleri

Tofaş, Stellantis’in Satın Alma Sürecine Bağlı Olarak 200 Milyon Avroluk Yatırım Hedefliyor

Şubat 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tofaş, Stellantis’in Satın Alma Sürecine Bağlı Olarak 200 Milyon Avroluk Yatırım Hedefliyor

Tofaş (TOASO), 2023 görünümü ve 2024’e ilişkin beklentilerini paylaştı. Buna göre şirket, 2023 yılında 199 bin 900 olarak gerçekeleşen yurt içi pazar satışlarının 2024 yılında 160-180 bin aralığında olmasını bekliyor.

Şirketin KAP’a yaptığı bildirime göre yurt içi hafif araç pazarı tahmini 800 bin-1 milyon aralığında.

İhracat Öngörüsü

Şirket açıklamasında, geçtiğimiz yıl 60 bin 500 olan ihracat adedini bu yıl için 60-70 bin adet olarak öngördü.

Toplam üretimin ise 180 ila 210 bin adet arasında olmasını bekleyen şirketin, bir önceki yıl toplam üretimi 239 bin 400 adet olarak kayda geçmişti.

200 Milyon Avroluk Yatırım Hedefi

Şirket, Stellantis-Türkiye satın alma sürecinin tamamlanmasına bağlı olarak bu yıl 200 milyon avroluk yatırım hedefi belirledi.

Şirket’in vergi öncesi kar marjı beklentisi, geçen yılki 14,4%’den bu yıl 10% üzeri seviyesinde oluştu.

Pazar Liderliğini Korudu

Yapılan açıklamada, Fiat markasının 2023’te 15,7%’lik pazar payı ile iç piyasada liderliğini koruduğu ifade edildi. Diğer yandan Fiat markasının, binek araç pazarında yıllık 3,4 puanlık düşüşe rağmen, 13% ile pazar payı liderliğinin de sürdüğü ifade edildi.

İç pazardaki 3,4 puanlık düşüşün gerekçesi olarak şirket “İthal araçların artan bulunabilirliği ile pazara yeni giren markalar ve ÖTV dilimlerinde güncelleme yapılmamasına bağlı olarak lokal avantajın azalması” nedenlerine işaret etti.

Açıklamada ayrıca “Doblo’nun üretiminin sonlanmasına rağmen, hafif ticari araç pazar payı 25,7% ile geçtiğimiz seneki seviyesini korudu” denildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP