Borsa Haberleri

TikTok’un ABD Gelirleri 16 Milyar Dolara Yükseldi

TikTok’un ABD Gelirleri 16 Milyar Dolara Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Çinli ByteDance şirketine ait TikTok, Z kuşağı kullanıcılarını kendine bağlayan viral video uygulamasının yasaklanma riskiyle karşı karşıya olduğu ABD’de geçen yıl yaklaşık 16 milyar dolar gelir elde etti.

The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ByteDance’in 2023’teki 120 milyar dolarlık geliri, TikTok’un patlayan büyümesinin etkisiyle bir önceki yıla göre yaklaşık 40% arttı. Ancak şirketin satışlarının büyük bir bölümünü hâlâ Çin oluşturuyor.

Habere göre, yaklaşık 170 milyon Amerikalı tarafından kullanılan kısa video uygulaması, 2023 yılında ülkede rekor satış elde etti.

Sık sık mobil uygulama yayınlaması nedeniyle “Uygulama Fabrikası” lakabıyla anılan ByteDance, bu güçlü satışlarıyla Facebook’un ana şirketi Meta Platforms’u (META) dünyanın en büyük sosyal medya şirketi tahtından etme yolunda ilerliyor.

Meta’nın 2023 geliri, 16% artışla 134,90 milyar dolar olmuştu. 

Hatırlarsan ABD Temsilciler Meclisi, bu hafta ByteDance’a TikTok’un ABD varlıklarını elden çıkarması ya da yasakla karşılaşması için yaklaşık altı ay süre tanıyan bir tasarıyı ezici bir çoğunlukla kabul etti.

TikTok, 47 milyon indirme ile 2023 yılında ABD’de en çok indirilen sosyal medya uygulaması oldu. Pazar istihbarat firması Sensor Tower’a göre, Facebook ve Instagram sırasıyla 35 milyon ve 34 milyon indirme ile ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters