Meta

Threads Uygulamaya Sunuldu: Twitter’ın Sonu Olabilir mi?

Threads Uygulamaya Sunuldu: Twitter’ın Sonu Olabilir mi?
Google News Icon Takip Et

Meta Platforms (META), Elon Musk’ın Twitter’ına bir alternatif olarak görülen Threads uygulamasını resmi olarak kullanıma sundu. Threads, ilk saatlerinde milyonlarca kullanıcıyla ulaşırken, uygulamanın halihazırda kullanıcılarının eleştirilerine maruz kalan Twitter’ın yerini alıp almayacağı merak konusu. 

Threads uygulamasında tıpkı Twitter gibi kullanıcılar diğerlerinin yazılı paylaşımlarıyla etkileşime geçebiliyor. Uygulama, Instagram’a bağlı olduğu için kullanıcıların mevcut takipçileri ve kullanıcı isimlerini taşımalarına izin veriyor. 

Meta kurucusu Mark Zuckerberg’e göre Threads kullanıma sunulduğu ilk 7 saat içinde 10 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştı. Bu rakam ilk bakışta büyük görünse de Twitter’ın 300 milyonluk kullanıcı sayısının henüz çok altında. 

Zuckerberg, bir Threads paylaşımında “1 milyarın üzerinde kişinin kullandığı halka açık bir sohbet uygulaması gerekiyor. Twitter, bunu yapabilecek fırsata sahipti ancak başaramadı. Umarım biz başarırız.” dedi. 

Meta ürün başkan yardımcısı Connor Hayes, Instagram’daki birçok yüksek takipçili kullanıcının Meta’dan metin temelli bir uygulama talep ettiğini ve yeni bir uygulama değil, var olanlara alternatif aradıklarını söyledi. Threads bu talebi karşılıyor gibi, ne dersin?

Zamanlama müthiş: Meta’nın bir süredir bu uygulama üzerinde çalıştığı biliniyordu ve gerçekten de Threads’i kullanıcılara çok doğru bir anda sundu. Musk 44 milyar dolarlık Twitter satın alımından bu yana büyük bir eleştiri altında. 

Birçok Twitter çalışanının işten çıkarılması, içerik yönetimi politikalarındaki değişimler ve son olarak da kullanıcıların erişebileceği tweet sayısına getirilen günlük kısıtlamalar uygulamanın zor günlerden geçmesine sebep oldu.

Öte yandan Twitter finansal olarak da pek iyi bir durumda değil. Musk, mart ayında şirketin reklam gelirlerinin 50% azaldığını açıklamış ve markalarla olan ilişkileri iyileştirmek için CEO olarak Twitter’a NBCUniversal’ın üst düzey yetkililerinden Linda Yaccarino’yu işe almıştı. 

Dövüşten ne haber? Hepimiz biliyoruz ki Meta’nın Threads üzerinde çalıştığına yönelik ilk haberlerin ardından Musk ve Zuckerberg arasında başlayan karşılıklı paylaşımlar, ikilinin bir kafes dövüşünde kozlarını paylaşacağı iddialarına kadar uzamıştı. 

Son durum ne bilmiyoruz, ancak Zuckerberg Threads’in şerefine yıllar sonra ilk kez Twitter’dan bir paylaşım bile yaptı. Zuckerberg’ün paylaşımı, artık internette popüler bir “meme” olan iki Örümcek Adam görseliydi. Bu da kendisi ve Musk’ı temsil ediyor gibi yorumlayabiliriz.

Threads Uygulamaya Sunuldu: Twitter’ın Sonu Olabilir mi?

Musk, Zuckerberg kadar doğrudan bir paylaşım yapmasa da Twitter üzerinden bir kullanıcı, bilgisayar klavyelerinde kopyala yapıştır eyleminin kısayolu olan “Control+Copy+Paste” görselini paylaştı ve “Meta’nın yeni uygulaması yalnızca bu klavyeyle inşa edildi.” yorumunu yaptı. Musk da bu görsele gülerek tepki verdi. 

Threads Uygulamaya Sunuldu: Twitter’ın Sonu Olabilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg