Borsa Haberleri

Texas’tan Elektrikli Araç Kararı: Tesla Bunu Beğendi

August 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Texas’tan Elektrikli Araç Kararı: Tesla Bunu Beğendi

Teksas eyaleti, şirketlerin federal fonlardan yararlanabilmek için elektrikli araç (EV) şarj istasyonlarına Tesla’nın (TSLA) teknolojisini dahil etmelerini zorunlu kılma planını onayladı.

ABD otoyollarını elektrikli hale getirmeyi amaçlayan 5 milyar dolarlık programın en büyük yararlanıcısı Teksas’ın kararı, diğer eyaletler tarafından yakından izleniyordu. 

Bu durum Tesla CEO’su Elon Musk’ın teknolojisini ABD şarj standardı haline getirme planları için de önemli bir adım niteliği taşıyor.

Federal kurallar, şirketlerin fonlardan yararlanabilmeleri için ABD Başkanı Biden yönetimi tarafından tercih edilen bir ABD standardı olan Kombine Şarj Sistemini (CCS) sunmalarını gerektiriyor.

Ancak eyaletler, federal fonları yerel düzeyde dağıtmadan önce CCS’nin üzerine kendi gereksinimlerini ekleme seçeneğine sahip. Teksas da tam olarak bunu yaptı diyebiliriz. 

Ford Motor (F) ve General Motors’un (GM) iki ay kadar önce Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) benimsemeyi planladıklarını duyurmaları sektörde şok etkisi yaratmıştı.

Sonrasında aralarında Rivian (RIVN) ve Fisker’ın (FSR) da yer aldığı bir dizi otomobil üreticisi ve şarj şirketinin teknolojiyi benimsediklerini açıklamıştı. 

Texas’tan Elektrikli Araç Kararı: Tesla Bunu Beğendi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance