Borsa Haberleri

Tesla’yla Arayı Kapatıyor: BYD’nin Elektrikli Araç Satışları 21% Yükseldi

Tesla’yla Arayı Kapatıyor: BYD’nin Elektrikli Araç Satışları 21% Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY), ikinci çeyrek elektrikli araç satışlarında 21%’lik bir artış kaydederek ilk çeyrekte dünyanın en büyük elektrikli araç satıcısı unvanını kaptırdığı ABD’li rakibi Tesla (TSLA) ile arasındaki farkı azalttı.

Reuters’in aylık satış raporlarına dayanarak yaptığı hesaplamalara göre BYD, Nisan-Haziran çeyreğinde 426 bin 39 adet elektrikli araç sattı. Bu rakam, Tesla’nın ikinci çeyrek için tahmin edilen araç teslimatlarından yaklaşık 12 bin araç daha az.

Tesla’nın bugün aynı dönem için araç teslimatlarında 6%’lık bir düşüş bildirmesi bekleniyor. Tahminler doğru çıkarsa, Çin’deki sert rekabet ve uygun fiyatlı yeni model eksikliği nedeniyle zayıf taleple mücadele eden ABD’li şirket, ilk kez iki çeyrek üst üste düşüş kaydedecek.

Barclays, Tesla’nın şimdiye kadarki en büyük düşüşü olan ikinci çeyrek teslimatlarında 11%’lik bir düşüş öngörürken, gerçek sonuçların tahmin edilenden daha yumuşak olması halinde şirket elektrikli araç şampiyonluğunu BYD’ye devredebilir.

Ancak Tesla’nın en büyük Çinli rakibi BYD elektrikli araç satışlarında istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Dahası, Çin’de Nio (NIO) gibi yeni elektrikli araç şirketleri de geçtiğimiz çeyrekte mükemmel bir büyüme kaydetti. NIO’nun ikinci çeyrekteki araç teslimatları iki kattan fazla artarak 57 bin 300 adede ulaştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters