Borsa Haberleri

Tesla’nın Tamamen Otonom Araçları Bu Yıl da Onay Alamıyor

October 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Tamamen Otonom Araçları Bu Yıl da Onay Alamıyor

●    Tesla’nın gelişmiş sürücü asistanı yazılımı 2022 yılında düzenleyici onayı alamayacak. Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları, şirketin, ürettiği araçların sürücüsüz kullanımına yönelik düzenleyici gereklilikleri henüz karşılamadığına işaret ediyor.

● Bir Silikon Vadisi şirketi olan Tesla, araçlarının otonom olarak şerit değiştirmesini ve park etmesini sağlayan “Full Self-Driving” (FSD – Tamamen Otonom Sürüş) adlı bir yazılım eklentisi satıyor. Eklentinin fiyatı 15.000 dolar. Bu eklenti, sürücü müdahalesi olmadan şerit içerisinde aracın kontrolüne, hızlanmaya ve frenlemeye olanak sağlayan standart “Autopilot” (Otomatik Pilot) işlevine ek olarak sunuldu.

● Öte yandan, araçların hâlâ insan gözetiminde kullanılması gerekiyor. Mevzuata göre, tamamen otonom bir araç için düzenleyici onay alınması zorunlu.

● Musk, çarşamba günkü kazanç açıklaması sonrası yaptığı konuşmada Kuzey Amerika’daki tüm FSD kullanıcılarının yıl sonuna kadar güncellenmiş bir sürüme sahip olacağını belirtti. Araçlar sürücüsüz kullanıma hazır olmasa da sürücülerin sürüş esnasında araca nadiren müdahale etmesi yeterli olacak.

● Düşüncelerini paylaşan Musk, “Aracınız, direksiyona dokunmanıza gerek kalmadan sizi evden işe, arkadaşınızın evine, markete götürebilecek.”

● ”Düzenleyici onayı alıp almayacağı tamamen ayrı bir konu. Siz bu işlevi kullanmaya başladığınızda araç henüz onay almamış olacak” dedi.

● Musk ayrıca, Tesla’nın 2023 yılında bir FSD güncellemesi yayımlayarak, aracın ortalama bir sürücüden çok daha emniyetli olduğunu düzenleyici otoritelere kanıtlamayı umduğunu ifade etti.

Tesla’nın Tamamen Otonom Araçları Bu Yıl da Onay Alamıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı