Borsa Haberleri

Tesla’nın Supercharger’ı, 20 Milyar Dolarlık Bir Segmente Dönüşebilir

August 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Supercharger’ı, 20 Milyar Dolarlık Bir Segmente Dönüşebilir

Wedbush Securities, Tesla’nın (TSLA) görünümü için hala umudunu koruyor. 

Şirket hissesinin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu yineleyen analist Dan Ives, Austin merkezli şirketin şarj ağını yalnızca Tesla modellerinin ötesine genişletmeye odaklanması nedeniyle, Tesla’nın supercharger ağının elektrikli araç stokunda kilit bir rol oynadığını söyledi.

Ives, şu anda şebekede sadece 5 bine yakın supercharger cihazı olmasına rağmen, Tesla’nın bu yılın başlarında ABD Başkanı Joe Biden’ın ülke çapında 500 bin elektrikli araç şarj cihazından oluşan ulusal bir ağ kurmak için 7,5 milyar dolarlık şarj girişimi kapsamında ağı iki katına çıkarmayı kabul ettiğini belirtti. 

Supercharger ağı, Ford (F), General Motors (GM), Rivian Automotive (RIVN), Mercedes-Benz, Nissan (NSANY), Honda Motor (HMC) ve Polestar Automotive (PSNY) dahil olmak üzere, Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardında (NACS) katılan büyük otomobil oyuncuları ile önümüzdeki on yıl içinde artan şarj ihtiyaçlarından faydalanmak için harika bir konumda görülüyor.

Tesla’nın Supercharger’ı, 20 Milyar Dolarlık Bir Segmente Dönüşebilir

Ives, “Tesla’nın, Tesla olmayan elektrikli araçların NACS standardında şarj edilmesini sağlayacak bir adaptör olan Magic Dock’u piyasaya sürmesiyle birlikte, bu durum şirkete şarj ayak izini tüm elektrikli araç filosuna daha da genişletmek için ek bir fırsat sunuyor.” diyor. 

Wedbush, TSLA’nın iş modelinin Supercharger segmentinin şirketin toplam gelirinin 3% ile 6%’sını temsil edeceğini ve şirkete 2030 yılına kadar 10 milyar ile 20 milyar dolar ek gelir sağlayacağını öngörüyor.

Tesla’nın Supercharger’ı, 20 Milyar Dolarlık Bir Segmente Dönüşebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha