Tesla

Tesla’nın Şarj İstasyonu Anlaşmaları Sektör için Ne Anlama Geliyor?

June 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Şarj İstasyonu Anlaşmaları Sektör için Ne Anlama Geliyor?

Tesla’nın (TSLA) General Motors (GM) ve Ford (F) ile imza attığı ve elektrikli araç sektöründe devrim niteliği taşıyan şarj istasyonu anlaşmaları hâlâ gündemden düşmedi. 

Wells Fargo analisti Colin Langan; anlaşmanın, 2027 yılına kadar yollarda olması beklenen yaklaşık 4 milyon GM ve Ford elektrikli aracın Tesla’nın şarj ağlarını daha iyi kullanmasını sağlayacağını belirtti.

Ancak bu anlaşmadan çıkacak ekonomik faydaların bazı yatırımcıların beklediği kadar büyük olmayabileceği konusunda uyaran Langan ve ekibi, yıllık şarj geliri fırsatının araç başına sadece 150 dolar civarında olduğunu tahmin ediyor.

Analistler, “Şarj işleminin 70%’i Tesla ağı içinde gerçekleşirse; bu, TSLA’nın 81 milyar dolarlık 2022 satışlarına kıyasla yılda 400 milyon dolara yakın bir civarda seyredecektir.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan JPMorgan’ın Tesla Supercharger anlaşmalarına ilişkin analizinde ChargePoint Holdings (CHPT) ve EVgo’nun (EVGO) hisse tepkilerinin abartılı olduğu belirtildi. 

Yatırım bankası, tam teşekküllü bir şarj donanımı ve yazılım sağlayıcısı olarak ChargePoint’in, Tesla’nın doğrudan bir rakibi olmadığı için iyi bir konumda olduğunu düşünmeye devam ediyor. 

Analist Bill Peterson, EVgo kapsamında da “GM’in ağlara yatırım yapmaya devam edeceğini düşünüyoruz, bu da EVgo’ya ölçek açısından yardımcı oluyor. Ayrıca, EVgo otonom ve araç paylaşım filolarıyla sağlam ortaklıklar kurmaya devam ediyor ve tesis konumları genellikle Tesla’nın ağlarına yakın değil.” yorumunu yapıyor. 

Tesla’nın Şarj İstasyonu Anlaşmaları Sektör için Ne Anlama Geliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha