Borsa Haberleri

Tesla’nın Şanghay’daki Satılamayan Araçları Rekor Kırdı

Kasım 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Şanghay’daki Satılamayan Araçları Rekor Kırdı

Aracı verilerine göre Tesla (TSLA), otomobil üreticilerinin ve yatırımcıların dünyanın en büyük araba pazarında aşağı yönlü bir eğilime hazırlandığı dönemde Şanghay’daki elektrikli araç envanterini ekim ayında daha önce görülmemiş bir oranda artırdı.

● China Merchants Bank International (CMBI) verilerine göre Tesla, ekim ayında Şanghay’da 87.706 adet Model 3 ve Model Y araç üretmesine rağmen 71.704 araç teslimatı gerçekleştirdi ve envanterde 16.002 adet Çin üretimi araç fazlalığı oluştu.

● Bu rakam, CMBI verilerine göre, Tesla’nın 2019 yılında Şanghay Gigafactory tesisini açması sonrasında üretim ve satış arasında görülen en büyük fark.

●    Tesla’nın envanter rakamları köklü otomobil üreticilerine kıyasla düşük kalsa da Tesla’nın henüz yüzleşmediği geçmiş resesyon dönemlerindeki fiyat düşüşlerini beraberinde getirdiğinden, envanter artışı endüstri için kötüye gidişin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

●    Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz ay Tesla’nın en büyük ikinci pazarı olan Çin’de “bir tür resesyon” yaşandığını söylemişti.

● Uluslararası Para Fonu (IMF), geçen yıl gerçekleşen 8,1%’lik orana kıyasla Çin’in bu yıl yalnızca 3,2% büyüme kaydetmesini bekliyor. Otomobil üreticileri ayrıca, Pekin’in elektrikli ve hibrit araçlara yönelik devlet yardımlarını çekme olasılığına hazırlanıyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti