Borsa Haberleri

Tesla’nın Piyasa Değeri 200 Milyar Dolar Eridi

Tesla’nın Piyasa Değeri 200 Milyar Dolar Eridi
Google News Icon Takip Et

Elon Musk’ın elektrikli araç devi Tesla (TSLA) harika bir yıl geçiriyordu ancak geçtiğimiz ay biraz tökezledi. 

Şirket hissesi, ocak ayından bu yana 170%’lik bir ralliyle 19 Temmuz’da 291 dolarda zirve yaptı ama o dönemden bu yana değerinin beşte birini kaybetti. 

Bu durum da salı kapanışa göre Tesla’dan 200 milyar dolar eriterek şirketin piyasa değerini 730 milyar dolara indirdi. 

Tesla’nın bu düşüşüne aslında enflasyon, yüksek faiz oranları ve resesyon korkularının bir karışımı neden oldu desek yanlış olmaz.

Ancak Tesla’nın sıkıntıları şirketin kendi içinden de kaynaklanıyor olabilir. GLJ kurucusu ve CEO’su Gordon Johnson, X’teki bir yazısında Tesla stoklarının “patladığını” söyledi.

Johnson paylaşımında Musk’ı da etiketleyerek “Model Y, Model 3 ve Model X araçlarınızın ABD envanteri patlıyor.” dedi. 

Bu durumun Tesla’yı fiyatları tekrar düşürmeye zorlayıp zorlamayacağını sorgulayan Johnson, Cathie Wood’un 9 Haziran’da Tesla hisselerinin değerinin 2 bin dolara kadar çıkabileceğini söylemesinden bu yana Ark Invest’in elindeki hisseleri 936.000 adet ya da 17,6%’dan fazla azalttığını hatırlattı:

Görünüşe göre en büyük destekçiniz bile umudunu kaybediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Markets Insider