Tesla

Tesla’nın Optimus Robotu “Çok Özel” Olacak 

Tesla’nın Optimus Robotu “Çok Özel” Olacak 
Google News Icon Takip Et

Tesla CEO’su Elon Musk (TSLA), şirketin insansı robotu Optimus’un tasarımının bu yıl içinde tamamlanacağını ve “çok özel bir şey” olacağını söyledi. 

Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X’te, “Yeni Optimus tasarımı, bu yılın sonuna kadar tamamlanacak ve gerçekten özel bir şey.” dedi. 

CEO’ya göre Tesla, Optimus için bu yılın sonuna kadar veya gelecek yılın başlarında “büyük bir donanım revizyonu” yapmayı planlıyor. Daha sonra da robotun sınırlı üretimine başlayarak fabrikalarında yeteneklerini test edecek.

Ama bence gelecek yıl Tesla’da 1.000’den fazla, belki birkaç bin Optimus robotu çalışacak.” diyen Musk, hâlihazırda Tesla’nın Fremont fabrikasında iki Optimus robotunun çalıştığını, robotların üretim hattının sonundan hücreleri alıp konteynerlere yerleştirdiğini söyledi. 

Musk robotik, enerji depolama ve otonom sürüş gibi çeşitli alanlara yönelik artan bir itici güçle Tesla’yı bir otomobil üreticisi olmanın yanı sıra bir robotik, yapay zekâ ve sürdürülebilir enerji şirketi olarak dönüştürmeye çalışıyor. 

Tesla’nın haziran ayındaki yıllık hissedar toplantısında Musk, gelecekte dünyadaki her insan için en az bir insansı robot olacağını, yani en az 10 milyar veya daha fazla toplam insansı robot nüfusu oluşacağını öngörerek, bu nüfusta elektrikli araç şirketinin önemli bir paya sahip olacağını söylemişti. 

Musk, “Otonom araçlar 5-7 trilyon dolarlık bir piyasa değeri potansiyeline sahipken, Optimus 25 trilyon dolarlık bir piyasa değeri potansiyeli sunuyor.” diyor.

Ayrıca CEO, Optimus’u yüksek hacimli üretime ulaştığında Tesla’nın en ucuz Model 3 sedanından daha düşük bir fiyat noktasında, 10.000 veya 20.000 dolara satabileceğini öngörüyor. 

Tesla, tehlikeli, tekrarlayan veya sıkıcı görevleri yerine getirme amacıyla 2021 yılında insansı robotu Optimus’u tanıtmıştı. Ancak geçen ay Musk, Optimus’un aynı zamanda bir arkadaş olarak hizmet edebileceğini, çocuklar için bakıcı olabileceğini veya fabrikalarda iş yapabileceğini de söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga