Tesla

Tesla’nın EV Pazar Payı İlk Kez 50%’nin Altında

Tesla’nın EV Pazar Payı İlk Kez 50%’nin Altında
Google News Icon Takip Et

Tesla’nın (TSLA) ABD’deki elektrikli araç (EV) pazar payı, tarihinde ilk kez 50%’nin altına indi. Bu da Elon Musk liderliğindeki şirketin, bir zamanlar hakim olduğu sektörde daha fazla otomobil rakibinin pazar payı kapma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Araştırma şirketi Cox Automotive’e göre, Tesla’nın ABD’deki EV pazar payı ikinci çeyrekte 49,7%’ye düştü. Böylece Tesla, pazar payının bir çeyrek dönemde ilk kez 50%’nin altına indiğini görürken bu oran, 2023’ün ikinci çeyreğinde kaydedilen 59,3%’lük pazar payından gözle görülür bir oranda da aşağıda geldi. 

Cox, ikinci çeyreğe ilişkin elektrikli araç satış raporunu yarın yayınlamayı planlıyor ancak en son bülteninde Tesla’nın azalan pazar payı da dahil olmak üzere bazı verileri önceden paylaştı. 

📝 Rakamlara daha detaylı bakacak olursak; 

  • Tesla, üç aylık dönemde ABD satışlarında 6,3%’lük bir düşüş yaşadı. 
  • General Motors (GM), Ford Motor (F), Hyundai ve Kia’nın güçlü elektrikli araç satışları, ABD’deki toplam ikinci çeyrek satışlarını rekor bir seviye olan 330 bin 463 adede taşıdı. 
  • Bu toplam sayı, yıllık bazda 11,3%’lük bir artış ve 2023’ün dördüncü çeyreğinde ABD’de satılan 317 bin 168 adet elektrikli araçlık önceki rekoru da geride bıraktı.

EV satışları, ikinci çeyrekte toplam ABD otomobil satışlarının 8%’ini oluştururken, bu oran önceki çeyrekte 7,1% ve bir yıl önce 7,2% seviyesindeydi. Mercedes-Benz gibi Avrupalı lüks üreticilerin zayıf satışları da toplam hacmi aşağı çekti.

Cox’un Endüstri İçgörüleri Direktörü Stephanie Valdez Streaty, bir açıklamada, “Tesla’nın satışları düşmeye devam ederken ve EV satışlarındaki payı ilk kez 50%’nin altına inerken, genel elektrikli araç rekabet ortamı daha da yoğunlaşıyor. Bu, fiyat baskısının devam etmesine yol açıyor ve EV benimsenmesini yavaşça artırmaya yardımcı oluyor. Doğru ürünü, doğru fiyata sunan ve mükemmel bir tüketici deneyimi sunan otomobil üreticileri tüketici benimsenmesine öncülük edecek.” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga