Borsa Haberleri

Tesla’nın Devrimsel Planları: Sürücüsüz Araç, Robot Taksi, Yeni Üretim Planı, Optimus Robot…

March 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Devrimsel Planları: Sürücüsüz Araç, Robot Taksi, Yeni Üretim Planı, Optimus Robot…

Tesla (TSLA) dün Austin-Teksas’ta bulunan “Gigafactory” tesisinde bir yatırımcı günü etkinliği düzenledi. Etkinlikte ağırlıklı olarak sürdürülebilirlik ve şirketin geleceğe yönelik gidişatına dair konular ele alındı.

Sürdürülebilir Üretim & Ekonomi

● Şu an itibarıyla yürürlükte olan kirli ve atıl enerji ekonomisinin altını çizen Elon Musk, enerji depolama olanaklarının yanı sıra yenilenebilir enerji ve üretim yatırımlarının artırılması kaydıyla, sürdürülebilir kaynakların mevcut dünya nüfusu için yeterli olabileceğini kaydetti.

● Fosil yakıtların artık kullanılmamasını öngören master plan, mevcut şebekenin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla yeniden takviye edilmesini ve tüketicilerle işletmelerin tam elektrikli araçlara geçişini içeriyor.

● Tesla (TSLA)’nın bu segmente katılımı belirsiz olsa da elektrikli uçak ve tekneler de uzun vadeli plan kapsamında.

Yeni Nesil Üretim Platformu

● İleriye dönük değerlendirmelerin yapıldığı Tesla (TSLA) master planı, yeni nesil elektrikli araçları daha verimli bir şekilde üretebilecek yeni bir üretim platformunu da içeriyor.

● Yeni platformun maliyetleri düşürmesi ve imalat sürecinde daha az karbon ayak izi bırakması bekleniyor.

● Beklendiği üzere Tesla (TSLA), Cybertruck’ın bu yıl tamamlanacağını duyurdu. Ancak henüz üretim sürecinde olan yeni nesil aracın ön gösterimi yapılmadı.

● Tesla (TSLA) diğer yandan Teksas Corpus Christi’de bir lityum rafineri tesisinin temelini attıklarını açıkladı. Tesisteki çalışmaların 10 ay içinde başlaması bekleniyor.

● Şirket, Meksika’nın kuzeyindeki Monterrey kenti yakınlarında yeni bir “Gigafactory” inşa edileceğini duyurdu.

Otonom Sürüş, Robotik Taksiler ve Optimus Bot

● Etkinlikte, Full Self-Driving (FSD) özelliği, robot taksi ağı ve şarj dolum altyapısının geleceği geniş kapsamlı olarak ele alındı.

● TSLA, Supercharger ağını diğer elektrikli araç markalarının kullanımına açmak için kullanılacak platformu da sergiledi.

● Optimus robotunun da boy gösterdiği etkinlikte, Tesla Yapay Zeka Günü’nden sonra kaydedilen mobilite gelişmeleri gözler önüne serildi.

● Musk, Optimus robotunun evlerde de kullanılacağının altını çizdi.

Tesla'nın Devrimsel Planları: Sürücüsüz Araç, Robot Taksi, Yeni Üretim Planı, Optimus Robot…

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha