Borsa Haberleri

Tesla’nın Çin’deki Satışları Üst Üste İkinci Defa Düştü

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Çin’deki Satışları Üst Üste İkinci Defa Düştü

Çin Binek Araç Birliği’nin (CPCA) verilerine göre; Tesla’nın Çin yapımı elektrikli araçlarının mayıs ayındaki satışları, bir önceki yıla göre 6,6% düşüşle 72 bin 573 adede geriledi. 

Tesla, mart ayından bu yana Şangay’daki fabrikasında Model Y araçlarının üretimini oldukça azaltmıştı. Bunun sonucu olarak da Tesla’nın satışları nisan ayında 18% düşüş göstermişti. Mayıs ayındaki bu düşüş de ABD’li otomobil üreticisinin üst üste iki defa satışlarda düşüş yaşamasına sebep oldu.

Tesla’nın bu üretim kesintisi, Çin’de en çok satan ancak eskimiş modellere yönelik zayıflayan talebi karşılamayı amaçlıyordu. Çin yapımı Model 3 ve Model Y araçların teslimatları ise nisan ayına göre 16,7% artış gösterdi. 

Tesla’da düşüş yaşanırken, Çinli rakibi BYD’de (BYDDY) ise durumlar daha farklı. BYD, Dynasty ve Ocean serisi elektrikli araçlar ve şarj edilebilir hibrit modelleriyle kendisi için yepyeni bir sayfa açtı. Böylelikle mayıs ayında yıllık 38,2% artışla 330.488 araç sattı.

Tesla’nın Çin’deki Satışları Üst Üste İkinci Defa Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters